S obzirom da će dijete trebati pelene do otprilike druge godine života, a dnevno se mijenja od pet pa do desetak i više pelena, faktor troška i nije zanemariv kada su pelene u pitanju


Debata oko toga treba li koristiti platnene ili jednokratne pelene već se neko vrijeme vodi među roditeljima, posebice otkada su se na velika vrata u modu vratile platnene pelene koje danas promoviraju i mnoge udruge roditelja. Argumenata za jednu i drugu opciju ne nedostaje, no mi smo se odlučili usredotočiti na jedan argument koji lako može poništiti brojne druge – koje pelene su „lakše“ za novčanik? 

S obzirom da će dijete trebati pelene do otprilike druge godine života svakodnevno, a dnevno se mijenja od pet pa do desetak i više pelena, faktor troška i nije tako zanemariv kada su pelene u pitanju. Internet portal pelene.info napravio je računicu za obje varijante za period od dvije i pol godine i došao je do rezultata koje potvrđuju i brojna druga slična istraživanja. 

Za paket proizvoda potrebnih ako koristite platnene pelene (20-25 pelena, 3-4 nepropusnih gaćica) trebat ćete izdvojiti od 1.500-2.000 kn, a troškovi održavanja (voda, struja, deterdžent) doći će vas još od 600 do 1.400 kuna, što ukupno iznosi 2.100-3.400 kuna. 

S druge strane, za isti period trebat će vam oko 5.000 jednokratnih pelena, što uz prosječnu cijenu od 1,7 kn po peleni iznosi 8.500 kuna. Dakle, iz navedene računice zaključuje se da je uporabom platnenih pelena uistinu moguće uštedjeti i to najmanje 5.000 kuna u periodu od dvije i pol godine. A što se tiče praktičnosti – vjerojatno je najbolje rješenje kombiniranje ovih dvaju proizvoda, jednokratne pelene bit će vam korisne tijekom noći ili na putovanjima i sl., a za sve ostalo platnene pelene, iako manje praktične, jeftinija su varijanta.