Silna reklamna kampanja oko kuhanja na plin morala je završiti poskupljenjem. Sjetite se dizela, scenarij je isti. No, dobro, financije su bolna točka i nećemo o tome. Pozabavimo se radije zdravstvenim implikacijama izgaranja plina...
U doba globalnog zagrijavanja, plin je nesumnjivo ekološka opcija. ČIŠĆE IZGARANJE ZNAČI I MANJU EMISIJU ŠTETNIH SASTOJAKA. Kuhanjem na plin trošimo puno manje energije nego kuhanjem na struju. Ali, ono što je dobro za planetu nije neophodno dobro i za zdravlje ljudi. Nezavisna istraživanja potvrđuju da korištenje plina u kućanstvu predstavlja ozbiljnu zdravstvenu prijetnju. Problem je u nus-produktima, prvenstveno ugljičnom monoksidu i dušičnom dioksidu.
Ugljični monoksid je plin bez boje i mirisa, a VISOKA KONCENTRACIJA MOŽE IZAZVATI SMRT. Naime, ovaj plin se veže na hemoglobin iz krvi 200 puta efikasnije nego kisik. TIME SE DRAMATIČNO REDUCIRA OPSKRBA TKIVA KISIKOM. Prvi upozoravajući simptomi otrovanja su glavobolja, mučnina, vrtoglavica ili zujanje u ušima. 5% SVIH OTROVANJA S OVAKVIM SIMPTOMIMA POTJEČE OD UGLJIČNOG MONOKSIDA. Situacija je lošija zimi, zbog slabije ventilacije. Napa bi trebala biti obavezna, ali izgleda da čak ni to ne pomaže kod osoba, koje su posebno osjetljive na kemijske utjecaje.
Druga neprimjetna opasnost je dušični dioksid. Dugo se već zna da ovaj plin iritira oči, nos, grlo i, pogotovo, pluća. Pri visokim koncentracijama OŠTEĆENJA PLUĆA SU ZNATNA. Uopće, domaćice koje koriste plin često pate zbog otežanog disanja, ali i astmatskih napada. Dušični dioksid je pogotovo opasan za djecu do 6 godina starosti. Alergični rinitis, bronhitis, astma i pneumonija jasno su povezani s inhaliranom dozom. Istraživači su čak utvrdili da PASIVNO PUŠANJE IMA DALEKO MANJI ZDRAVSTVENI UTJECAJ NEGO UDISANJE NUS-PRODUKATA KUHANJA NA PLIN. Koncentracija dušičnog dioksida kod kuhanja može biti i 10 puta veća od koncentracije, koja se već smatra opasnom za djecu. Ako se ne provjetrava, VISOKA TOKSIČNOST SE ZADRŽAVA I DO SAT VREMENA NAKON ZAVRŠETKA KUHANJA. Kako je dušični dioksid teži od zraka, DJECA SU IZLOŽENA VEĆIM DOZAMA NEGO ODRASLI. Postoje neka saznanja da dušični dioksid ne samo da pogoršava astmu, nego je i uzrokuje, pogotovo pri izloženosti u prvim mjesecima života. Djeca koja odrastaju uz kuhanje na plin u prosjeku su 3 cm niža od svojih vršnjaka.
Kod kuhanja na plin nije sve zlo u otrovnim plinovima, nego i u raznolikim krutim česticama, koje se također oslobađaju. Recimo, policiklički aromati (PAH) predstavljaju dodatni respiratorni rizik. A tu su još i teški metali(živa, arsen i olovo), koji se akumuliraju na plameniku. Iako to još nije dovoljno istraženo, posebno osjetljivi će na neki način osjetiti ove teške metale, čak i ako štednjak trenutno nije u upotrebi.
Naravno, reduciranje rizika je itekako moguće. Često prozračivanje je neophodno. (Hermetičko zatvaranje tijekom zime već je mnoge poslalo u grob.) Uključite napu već prije početka kuhanja, jer se GLAVNINA EMISIJE OSLOBAĐA VEĆ U PRVIM MINUTAMA. Pazite da štednjak stalno radi besprijekorno i nemojte štedjeti na održavanju. Ugradnja detektora za ugljični monoksid je poželjna. Znate, plin baš i nije toliko bezazlen, kako se u javnosti misli.
photo by Richard Dudley
11.12.2008.
Plin
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?