Osim što se načini na koji svatko od nas pliva značajno razlikuju, pa se tako razlikuju i fizička opterećenja na pojedine dijelove našeg sustava za pokretanje.


Kao i svake godine u ljetno vrijeme, tako i ove, u Sci­pionu imamo nesrazmjeran porast broja pacijenata sa simptomima išijasa, križo­bolje, vratobolja, te vrto­glavica i glavobolja uzrokovanih promjenama na vratnoj kra­lježnici. Na prvi pogled ne­logičan trend ako uzmemo u obzir nešto veći obim fizičke aktivnosti i kretanja u pros­ječnoj populaciji u odnosu na zimsku sezonu. No, sas­vim oče­kivan hodomet ako uz­me­mo u obzir plivanje. 

Plivanje je tijekom proteklih desetljeća preporu­či­vano kao dio liječenja za cijeli niz kroničnih bolesti sustava za pokretanje, od bolesti kralježnice i zglobova, preko mišićnih disfunk­cija, pa sve do reumatološ­kih bolesti. Do te mjere je plivanje slavljeno, da se ono u općoj kulturi i diskursu i danas percipira kao jedna od najpoželjnijih fizičkih aktiv­nosti, gotovo bez nuspojava i kontraindikacija. U praksi su stvari bitno drugačije. 

Osim što se načini na koji svatko od nas pliva značajno razlikuju, pa se tako raz­likuju i fizička opterećenja na pojedine dijelove našeg sustava za pokretanje, tako i sama voda smanjuje sen­zoričku percepciju u formi redukcije bolnog podražaja, što dovodi do kasnije percepcije preopterećenja unu­tar kretanja u mediju kakva je voda, pa bila ona i morska. Dalje, neka latentna ošte­ćenja lokomotornog sustava mogu se pokrenuti upravo kroz plivanje (bez obzira na "stil"), kao što su hernije hrskavičnih diskova u kralježnici, degenerativnih stanja kralježnice i zglobova, te nekih sustavnih bolesti.

Zanimljivo je da su to ista stanja kod kojih plivanje mo­že pomoći i za čije se liječenje ono i preporučuje. Odgovor na pitanje o tome zašto je to tako nalazi se, kao i uvijek, u detaljima. 

Koliko je plivanja do­volj­no, koji oblik kretanja u vo­denom mediju je pre­poruč­ljiv, te u kojoj fazi bolnoog stanja ili bolesti ćemo po­segnuti za njim najbolje je odrediti individualno.