• Prosvjedi u jeku turističke sezone. Nezadovoljni seljaci. Ne, ne, ne. Kada bi barem mogli nešto učiniti

Svijet ovih dana izgleda jako loše. U Meksičkom zaljevu saniraju se štete. U more je, po procjeni znanstvenika, isteklo oko 780 milijuna litara nafte. Ja tako veliku brojku ne mogu ni zamisliti. Mnogi govore da će dobar dio Meksičkog zaljeva za jedno dobro vremensko razdoblje biti izvan funkcije.

U Rusiji plamti ogromni oganj. Stotinu tisuća vatrogasaca je nemoćno. Svi očekuju kišu koja neće pasti još barem narednih tjedan dana. Osim gubitaka ljudskih života i katastrofalnih šteta za prirodu, gubitak je velik i za svjetsko gospodarstvo. Stradala je velika količina ruske pšenice.

Grčka grca pod socijalnim nemirima. Previranja naroda odbijaju dolazak turista, koji su u jednom navratu ostali  i bez benzina u stranoj zemlji. Oni koji su to gledali i za to čuli dvaput će razmisliti prije no se odluče dio ljeta provesti tamo.
A kod nas…?

Gledam ministra turizma republike. Jako je zadovoljan ovogodišnjem sezonom. Prekoračili smo rezultate proteklih godina. Vlada je također jako zadovoljna. Opterećeni smo dugovima i u državnom proračunu kronično manjka love. Ovakav neočekivani prinos svježih deviza svih je obradovao. Možda se ipak izvučemo…

Ministar se hvali da je to rezultat dobre promocije. Da su dobro obavili posao. Time želi opravdati svoj rad i rad i plaće svojih kolega.

Meni se nekako čini da su u igri još neki elementi osim naše dobre promocije. Primjerice, to da svi izbjegavaju Grčku. I to da je u čitavoj Europi kriza pa se ljudi odlučuju za bliže destinacije.

Prije nepunih mjesec dana hrvatski seljaci su, po ne znam koji put, najavljivali prosvjede i blokadu cesta. Razlog? Zajamčena cijena pšenice nije bila kunu i dvadeset, koliko je, po njima, minimalno da bi im se posao uopće isplatio. Vlada, a posebice ministar poljoprivrede ponovo su bili u problemima. To su obećali, ali nikako nisu mogli ostvariti. Prosvjedi u jeku turističke sezone. Nezadovoljni seljaci. Ne, ne, ne. Kada bi barem mogli nešto učiniti.  

I kao što je turizam spasila dobra promidžba, tako je poljoprivredu spasilo dobro planiranje.

Rusiju je zahvatio strašan požar i cijena pšenice na svjetskom tržištu je otišla u vis. Govori se o brojkama većim od kunu i četrdeset  za kilogram, što je znatno više od minimalne cijene potrebne za hrvatsku pozitivnu nulu.

Seljaci su zadovoljni i vlada je presretna. Problem je riješen.

-    Je, a kako je riješen? Pa nisu ništa napravili.
-    Obećali su cijenu i cijena je ostvarena. Dakle, problem riješen.
-    Ali, to nije zbog njih!
-    Pa što ako nije?
-    Nije fer!
-    Nije fer, ali je dobro za Hrvatsku.
-    A ovo s turizmom? Mi zarađujemo jer su drugi u problemima.
-    A tako je to… Svijet je okrutan. I mi smo imali rat pa su drugi zarađivali. Sad je na nama red.

Još nam samo ostaje da riješimo problem velike nezaposlenosti. Očekivani porast otkaza i pad plaća. Te najavljeno poskupljenje hrane. A možda i inflaciju.
Čekaju nas veliki izazovi, dragi Vi. Stoga se moramo dobro pripremiti. Sve isplanirati. Promovirati.

A tada, potpuno spremni, krećemo sa zajedničkom akcijom. Nacionalna molitva za katastrofu koja bi pogodila čitav svijet. Svih.
Osim nas.