12.06.2003.
Podravka isplaćuje dividendu?
Dioničari Podravke su već vjerojatno zaboravili kako to izgleda kad se dobije dividenda, osim ako izostavimo EBRD koji ima povlaštene dionice sa zajamčenom dividendom...
Ipak, ove godine ako sve na skupštini prođe onako kako je previđeno dnevnim redom, mogli se se opet obradovati.
To bi bilo treći put da Podravka isplaćuje dividendu, koja je prvi put isplaćena 1994., pa potom 1999. kada je iznosila tri kune po dionici.
Na predstojećoj skupštini Podravke, zakazanoj za 18. srpnja, donijet će se među ostalim i odluka o isplati dividende u iznosu od šest kuna bruto po dionici (ukupno 32 milijuna kuna ili 42,6 posto dobiti iz prošle godine koja je iznosila 76,14 milijuna kuna). To znači da će dioničari primiti nešto manji iznos u kunama na svoje bankovne račune jer se od bruto iznosa mora oduzeti 15% poreza na dividendu, pa bi iznos neto dividende iznosio oko 5.10 kuna po dionici.
Na dnevnom redu skupštine je i odluka o smanjenju temeljnog kapitala za 190,8 milijuna kuna, na 1,623 milijarde kuna i to povlačenjem 636.000 povlaštenih dionica, koja će se potom, nakon otkupa, poništiti.
Koprivnička prehrambena industrija Podravka izdvojit će dakle, 25 milijuna eura za otkup 636.000 povlaštenih dionica Podravke od Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Iznos za koji se smanjuje temeljni kapital isplatit će se dosadašnjem imatelju tih dionica, EBRD-u, a nominalna vrijednost Podravkinih dionica, prema za sada objavljenim informacijama, ostala bi i dalje 300 kuna.
Osim novca za dionice, EBRD će dobiti još i 2.766.600 eura dividende iz dobiti ostvarene u 2002, koja će se isplatiti u roku od 15 dana nakon skupštine, dok će ostali dioničari dividendu dobiti najkasnije do kraja ove godine.
Trenutno, cijena dionica Podravke iznosila je ovih dana od 180 do 189 kuna po dionici, a osjeća se i pojačani interes za tu dionicu, a isto tako i cijena je onda sukladno toj činjenici zabilježila postepeni porast. Ako uzmemo trenutnu cijenu od 187 kuna po komadu, onda je zarada od dividende, na sadašnju cijenu, nakon poreza na dividende oko 2.73%...Naravno, nije neka zarada ako znamo da na obveznicama možemo zaraditi godišnje dvostruko više i znamo da će kamate biti, a dividende možda i ne bude, ali porast cijene na 220 kuna, što nije nešto nedostižno, jer takva je cijena i bila prošle godine, predstavlja još jedan vid potencijalne zarade i to oko 17 % na sadašnju cijenu...
Naravno, treba biti irazloga za takav rast cijene, nije dovoljno to što bismo mi tako željeli, ali uz prodaju Belupa, koji bi se uvrstio u prvu kotaciju, izlazak na Varašavsku burzu, te trenutne promjene u vlasničkoj strukturi, takav pomak cijene nije uopće nezamisliv...