Više od devedeset posto vozača nikad nije otvorilo kutiju prve pomoći, što je odlično, ako nikome nije trebala pomoć, ali je i nemali dio onih, koji su možda mogli spasiti nečiji život, no takvi pored prometne nezgode u kojoj ima ozlijeđenih, prođu ne trepnuvši. Neki ne znaju kako pružiti prvu pomoć, pa se boje da nestručnim pristupom nekoga još više ne ozlijede. Oni prvi neka razmisle kako bi bilo njima ili njihovim bližima u istoj situaciji, i što bi mislili o ljudima koji znaju da mogu i trebaju pomoći, ali samo prođu, jer, to se dogodilo nekom drugom. Oni drugi koji imaju u sebi humanosti, ali i straha, trebali bi malo proviriti u priručnike za pružanje prve pomoći i tako možda spasiti život. Nema veće nagrade od spoznaje da si nekome u potrebnom trenutku pomogao, a ako se još spasi život.... pa zar postoji nešto veće.
U današnje vrijeme, opravdan je i strah od zaraze, jer se unesrećeni u krvi može nositi i neku bolest, pa ne daj Bože da se prilikom pomoći porežete na neki oštri rub automobila i tim mjestom dođete u kontakt s njegovom zaraženom krvlju, možete si, u najboljoj namjeri napraviti problem za cijeli život. Davanje umjetnog disanja, naročito onima koji u sebi imaju veće količine alkohola također predstavlja problem. No, tu je prednost nove prve pomoći, jer osim male knjižice uputa kako postupiti u kritičnim situacijama i osnovnog sanitetskog materijala, sadrži i tanke kirurške rukavice za jednokratnu upotrebu, aluminijske folije za prekrivanje opeklina, ali i zaštitnu foliju za umjetno disanje. Dakako da nailazak na mjesto nezgode, gdje ima ranjenih ili poginulih, uvijek izazove šok, pa čovjeka uhvati panika i ne zna što bi prije učinio. Svi priručnici za takve slučajeve navode da najprije treba sačuvati vlastiti život i život povrijeđenog, spriječiti pogoršanje stanja povrijeđenog i osigurati pravilan transport do najbliže zdravstvene ustanove. Nikad ne treba srljati, a treba razmišljati glavom, a ne srcem, jer i jedan pogrešan potez može ugroziti vas ili unesrećenog. To se najprije odnosi na slučaj da je vozilo u plamenu ili da je u takvoj poziciji da se vašim nastojanjem izvlačenja povrijeđenog prevrnuto vozilo pomakne i tako vas prikliješti.
Najvažnija stvar, prilikom izvlačenja iz smrskanog automobila, vaša je procjena da unesrećeni nije ozlijedio kičmu, jer ste ga, u tom slučaju nestručnim izvlačenjem uništili za cijeli život. Najhitniji i najvažniji postupci su svakako očuvanje disanja i zaustavljanje krvarenja. Još su neke važne stvari, koje treba brzo obaviti, naročito ako se nezgoda dogodila noću i to na nekom dijelu gdje se razvijaju veće brzine. U takvim slučajevima nije rijetkost da iz istog smjera na nezgodu naleti drugo vozilo, pa su posljedice još gore. Vaš automobil parkirajte desetak metara iza nezgode i upalite četiri žmigavca, farovima osvijetlite mjesto nezgode i iza vašeg vozila još postavite sigurnosni trokut na potrebnoj udaljenosti. Danas kad, gotovo svi imamo mobitele, odmah pozovite hitnu pomoć. Ozlijeđenog ne treba ostaviti samog, i ako je pri svijesti, treba pokušati razgovorom tu svijest održati. Nikad nemojte misliti da loš izgled unesrećenog, znači i njegov kraj, pa odustati od pomoći. Čovjek koga ste spasili, ostat će vam prijatelj cijelog života, a vi ćete biti bogatiji za humano djelo koje se ne može platiti nikakvim novcem...