26.05.2005.
Ponašanje mačaka
Razumijevanje mačaka uvelike će pomoći da naš odnos sa njima bude što kvalitetniji. Jedan od problema sa kojim se susreću oni vlasnici koji žele imati više od jedne mace jest njihova reakcija na život u skupini kao i na eventualne pridošlice.
Vrlo važno doba u razvoju mačića je period od 2 mjeseca na dalje kada se mače odvoji od mame i dođe u vaš dom. To je razdoblje socijalizacije. Iako svi znamo da su mace u načelu individualci ipak ni to nije sasvim točno. Skloni smo tome da u našim ljubimcima tražimo ljudske osobine, kao što su emocije i potrebe koje mi imamo. Tako je potreba za društvom, socijalno ponašanje koje je tipično za čovjeka pa i za psa. Kod mačaka je stvar drugačija. Mačke mogu živjeti u društvu, ali njima to nije nasušta potreba kao i prema drugim našim kućnim ljubimcima. Mačić je uvijek spreman na igru, i ako se igramo s njime svakodnevno i stimuliramo ga u tome možemo očuvati njegovo ponašanje (koje je tipično samo dok je mali) i u starijoj dobi. Takvu mačku koja se voli igrati, sa kojom smo ostvarili kontakt već kada je mala smatramo socijaliziranom mačkom i kao takva lakše će prihvatiti eventualnog pridošlicu. Što se tiče dresure mačaka nije točno da ih se ništa ne može naučiti. Mačka će sa lakoćom savladati različite vještine no ostaje pitanje da li ona nešto želi ili ne. Za razliku od pasa, mačka nema potrebu ugoditi vama već samo sebi. Nikakve metode ni nagrade tu neće pomoći. Ona jednostavno nema potrebu za prezentacijom svojih naučenih vještina kako bi je vaši gosti zadivljeno gledali.
Metode prisile i primjena bilo kakve kazne ne dolazi u obzir kada su i psi i mačke u pitanju. Usput naglašavam da upotreba sile kod životinja može dovesti samo do jedne stvari: shvatiti će vrlo brzo da ste upravo vi ono što treba u svakom slučaju izbjeći. Borba za dominaciju u mačaka nije izražena kao kod pasa. Mace u pravilu izbjegavaju bilo kakvu konfrotaciju. Sposobne su poduzeti nevjerojatne mjere kako bi izbjegle jedna drugu. Ponekad imate osjećaj da se vašoj maci neka druga naprosto gadi. I umjesto da zauzme obrambenu poziciju čuvajući recimo svoje mjesto na kauču, mačka će se nonšalantno okrenuti, izignorirati cijelu situaciju i povući se u miran dio stana gdje nema uljeza. Za razliku od pasa "glavna" maca neće pojesti hranu ostalima. One su po tom pitanju puno profinjenije. Drugačije je sa vanjskim mačkama koje se bore uglavnom za naklonost ženki, a mnogo rijeđe za teritorij. U većini situacija kada dolazi do upada na tuđi teritorij pridošlica se povuče, no te situacije mi ne vidimo. Registriramo samo one kada naš mačak dođe kući pun ugriznih rana, raščurupan i mršav. No tu su uglavnom u pitanju mace suprotnog spola. Želite li u stan dovesti još jednu macu, morate znati da li je vaša stara maca dovoljno socijalizirana za to ili ne. Ako nije, ukoliko i sami vidite da ona preferira da bude sama, bolje je da odustanete jer postoji mogućnost da nikada ne prihvati pridošlicu pa umjesto dodatnog veselja u kući stvorite neugodnu situaciju netrpeljivosti i izbjegavanja.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)