Čini se da je distorzija gležnja u sportaša postala tek nešto više od modrice. Pa, iako većina distorzija jesu manje ozljede, ponovljene distorzije predstavljaju poseban problem u liječenju


Imam osamnaest godina. Aktivno treniram rukomet. Uganula sam skočni zglob (i to mi nije prvi put), nemam oteklina niti modrica, ali me boli zglob prilikom hodanja, penjanja po stepenicama, kada stisnem prste...  Ledim zglob i mažem ga kremama. Zanima me kako što prije "vratiti" zglob, vježbama i istezanjima ili na neki drugi način?


Čini se da je distorzija gležnja u sportaša postala tek nešto više od modrice. Pa, iako većina distorzija jesu manje ozljede, koje uz nešto mirovanja i eventualno fizioterapije prolaze bez trajnih posljedica, ponovljene distorzije predstavljaju poseban problem u liječenju.

Prilikom distorzije, u manjem ili većem obimu, dolazi do oštećenja ligamenata, zglobne hrskavice, tetiva, te hematoma. U ovom slučaju, veličina otoka ne mora biti u direktnoj vezi s veličinom ozljede. Naime, u praksi nije rijetko vidjeti distorziju s velikim otokom i relativno malom ozljedom mekih struktura zgloba, ali i obrnute slučajeve, naročito kod ponovljenih distorzija, gdje je hematom mali ili ga uopće nema, ali je strukturalno oštećenje gležnja i njegove okoline veliko, te ne dozvoljava brz povratak u sport ili svakodnevne aktivnosti.

Kod ovakvih slučajeva važno je detaljno pregledati gležanj i stopalo, te procijeniti veličinu oštećenja. Potom, usmjerenom fizioterapijom prvo smiriti upalni i bolni proces. Nakon toga, adekvatnim vježbama valja nastojati vratiti odgovarajući refleksni odgovor tetiva koje okružuju zglob (proprioceptivne vježbe), kao i osnažiti mišiće potkoljenice i stopala. Pri kraju terapije, a prije povratka u trening potrebno je procijeniti postoji li potreba za zaštitom gležnja u formi bandaže (tapinga) ili nošenja adekvatne ortoze (steznika).

Ono što nastojimo izbjeći jest nastanak nestabilnog gležnja, što je stanje u kojem se distorzije događaju često, te onemogućuju normalno bavljenje sportom. Da bismo to postigli, a naročito kod ponovljenih uganuća, potrebno je vrijeme i upornost pacijenta, kao i njegovo puno razumijevanje procesa oporavka. 

(Photo by Lars Baron/Bongarts)