Čini nam se da napokon imamo terapijsku polugu kojom možemo pomoći i dijelu onih pacijenata kojima to do sada nismo mogli.


Napredak u medicini ne­kada se događa skokovito uz dramatične promjene u postupcima liječenja. Češće je on polagan i suptilan, uz ma­nje promjene koje u pra­ksi značajno poboljšavaju naše mogućnosti liječenja određenog oboljenja ili oz­ljede. Tako je i sa ponovlje­nim, odnosno habitualnim iščašenjima ramena.

Do nedavno, pacijenti sa ovim problemom gotovo isključivo su imali jednu op­ciju- kiruršku intervenciju sa ciljem uklanjanja nestabilnosti ramena. Iako su danas, uz napredak operativnih teh­nika, ovi zahvati vrlo us­pješni, a njihovi rezultati do­bri, postoperativna rehabili­tacija je duga, kao i izos­tanak s posla ili sportskih aktivnosti. 

Kod određenog broja pa­cijenata, kod kojih MR pretragom nije pronađeno veće oštećenje hrskavice, kostiju ili zglobne čahure, moguće je pristupiti neoperativnom liječenju sa dobrom prognozom. 

Istraživanja dr. Van der Lista i suradnika u Nizo­zem­­skoj ukazala su da na ko­načnu stabilnost ramenog zgloba utječu ne samo mi­šićna snaga i urođene karakteristike poput oblika kostiju i zgloba, već i stanje i pok­retljivost lopatice i njezine bliže okoline. U teoriji, po­boljšanje pokretljivosti lopa­tice, uz sanaciju mišićnih nedostataka u njezinu okru­ženju moguće je značajno poboljšati stabilnost rame­nog zgloba i u pacijenata sa višekratnim prethodnim luk­sacijama. 

Kako se teoretski zak­ljučci i rezultati u praksi, naročito u medicini, mogu značajno razlikovati, u po­četku smo bili prilično re­zervirani prema ovim tvrd­njama. No, primjena ovog pristupa kod pacijenata sa opetovanim iščašenjima ra­mena koje smo liječili u našoj ambulanti u posljednjih godinu dana polučila je zaista dobre rezultate, te uklonila naše sumnje.

Iako je potreban duži period praćenja rezultata li­ječenja da bi se izvukli ko­načni zaključci, čini nam se da napokon imamo terapijsku polugu kojom možemo pomoći i dijelu onih pacijenata kojima to do sada nismo mogli.