Sukladno Zakonu o porezu na dohodak, dohotkom od kapitala smatraju se primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu iznad 12.000 kuna godišnje. Primici po navedenoj osnovi do iznosa od 12.000 kuna godišnje ne smatraju se dohotkom


Budući da je prošlogodišnjim izmjenama poreza na dohodak uvedena obveza plaćanja poreza i prireza na dohodak od kapitala za fizičke osobe (u praksi poznatiji kao porez na dividende), približavanjem veljače i krajnjeg roka za podnošenje prijave poreza na dohodak za 2012. godinu, vrijedi se podsjetiti na glavne zakonske odredbe koje reguliraju navedenu tematiku.

Međutim, prije podrobnije analize primjenjivih zakonskih odredbi, potrebno je napomenuti da se opisane promjene, koje su stupile na snagu 1. ožujka 2012., odnose na sve dividende i udjele koji se isplaćuju iz dobitka ostvarenog nakon 31. prosinca 2000. godine.

Dakle, sukladno članku 30. točki 11. Zakona o porezu na dohodak, dohotkom od kapitala smatraju se primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu iznad 12.000 kuna godišnje. Primici po navedenoj osnovi, do iznosa od 12.000 kuna godišnje, sukladno članku 10. točki 19. zakona, ne smatraju se dohotkom.

Nadalje, kako je propisano zakonom, umanjenje za neoporezivi dio primitka iz članka 10. priznaje se u godišnjem obračunu poreza na dohodak na temelju podnesene godišnje porezne prijave, što znači da su isplatitelji dividendi ili udjela u dobitku dužni prilikom isplate obračunati porez i eventualni prirez te ga uplatiti u državni proračun. Za sve isplate koje su provedene posredstvom SKDD-a (Središnjeg klirinškog depozitarnog društva), a koje podliježu oporezivanju, SKDD će građanima poslati potvrdu o plaćenom porezu i prirezu. S druge strane, za isplate koje nisu provedene posredstvom SKDD-a, potvrde izdaju pravne osobe, isplatitelji udjela.

Prilikom sastavljanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak, važno je voditi računa o tome da se podaci sa svih dobivenih potvrda o plaćenom porezu i prirezu na dohodak od kapitala ispravno unesu u DOH obrazac, kako bi se utvrdilo ima li osoba pravo na povrat poreza ili ne. Za navedenu se svrhu koristi odjeljak 4.4.1. DOH obrasca (podaci o dividendi i udjelu u dobiti) u kojemu je potrebno upisati primitak od dividendi i udjela u dobiti, neoporezivi dio navedenog primitka (maksimalno do 12.000 kuna) te iznos uplaćenog prireza i poreza. Ukoliko je ukupni primitak manji od 12.000 kuna, tada će primitak u stupcu broj 3 navedenog odjeljka biti jednak neoporezivom dijelu primitka te će i dohodak po navedenoj osnovi (u skladu s ranije opisanim zakonskim odredbama), koji treba upisati u stupac broj 5 biti 0. Ukoliko je pak ukupni primitak veći od 12.000 kuna, tada će dohodak (stupac broj 5) biti jednak razlici ukupnog primitka i neoporezivog primitka od 12.000 kuna.