Iako je riječ o zanimljivoj olakšici za poduzetnike koji posluju s dobiti, treba istaknuti da će njezino korištenje poduzetnicima donijeti i određene popratne troškove koji su vezani uz sam postupak povećanja temeljnog kapitala
Sukladno izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit, koje su na snazi od 1. ožujka ove godine, trgovačka društva u Hrvatskoj po prvi put imaju mogućnost prilikom izrade godišnje prijave poreza na dobit za 2012. godinu, dakle, u 2013. godini, iskoristiti poreznu olakšicu za reinvestiranu dobit. Naime, sukladno čl. 6. Zakona o porezu na dobit, poduzetnici koji žele reinvestirati određeni dio ostvarene dobiti, mogu umanjiti poreznu osnovicu za 2012. godinu, osim ako dobit nije ostvarena iz bankarskog odnosno financijskog nebankarskog sektora.
No, vrlo je važno napomenuti da porezni obveznik koji se odluči na korištenje spomenute olakšice treba nadležnoj poreznoj upravi, uz prijavu poreza na dobit ili najkasnije u roku od 6 mjeseci od proteka roka za podnošenje prijave poreza na dobit, dostaviti dokaz da je u sudskom registru upisano povećanje temeljnog kapitala u visini reinvestirane dobiti. Sukladno odredbama Pravilnika o porezu na dobit, ukoliko porezni obveznik ne dostavi opisani dokaz u predviđenom roku, obvezan je izvršiti ispravak prijave poreza na dobit za razdoblje u kojem je iskazao umanjenje porezne osnovice.
Iako je riječ o zanimljivoj olakšici za poduzetnike koji posluju s dobiti, treba istaknuti da će njezino korištenje poduzetnicima kreirati i određene popratne troškove koji su vezani uz sam postupak povećanja temeljnog kapitala. Naime, sukladno Zakonu o trgovačkim društvima, u postupku povećanja temeljnog kapitala iz rezervi, poduzetnici trebaju provesti reviziju posljednjih godišnjih financijskih izvještaja. Konačna odluka trgovačkog suda o povećanju temeljnoga kapitala društva bit će donesena samo ako revizori potvrde iznose u financijskim izvještajima bez rezerve. Osim troška revizije financijskih izvještaja, treba imati u vidu i troškove sudskih i javnobilježničkih pristojbi koje, u procesu povećanja temeljnog kapitala, treba podmiriti.
Budući da sam postupak koji slijedi nakon odluke o korištenju porezne olakšice za reinvestiranu dobit može biti, ovisno o veličini i vrsti društva, poprilično složen, ostaje vidjeti koliko će se poduzetnika koji posluju s dobiti na koncu odlučiti na korištenje ove olakšice.