Običaj je poslije velikih sportskih natjecanja, a napose post festum Olimpijskih igara svoditi račune i analizirati rezultate. Ocjena o tome tko je ispunio postavljene ciljeve, tko iznenadio, a tko podbacio već su pune novinske stranice i izvješća u svim medijima, te mi se čini da se generalno ove olimpijske igre ne percipiraju kao uspjeh hrvatskog sporta. Ipak, rekao bih da je žetva medalja u Pekingu za Hrvatsku bila veliki uspjeh. Statistika govori da su prve tri zemlje sa najviše odličja Kina, SAD i Rusija. Stavimo li odnose u kontekst, tada je vidljivo da u prosjeku jedna medalja u Kini dolazi na 14 milijuna stanovnika, u SAD na 2,7, u Rusiji na 1,9, a u maloj Hrvatskoj na 0,9 milijuna. O iznosima koji su potrošeni po uzetoj olimpijskoj medalji, nekom drugom zgodom.
Medalje su važne. Svakako su najvažnije onima koji ih osvajaju, te sportskim klubovima i savezima kojih su članovi. Za nas koji u sportu radimo dvanaest mjeseci u godini, Olimpijada je tek slavlje koje na kratko prekida svakodnevnu rutinu. Ona predstavlja referencu, uzor i kvalitativni maksimum kojem valja težiti. Nakon nje, vraćamo se problemima sporta u hrvatskim okvirima, koji se rješavaju ili ublažavaju relativno sporo. Nedostatak sportske infrastrukture rijetko se rješava planski. Uglavnom je riječ o objektima koji se grade za velika sportska natjecanja, poput međunarodnih rukometnih i plivačkih, ili ulaganjima u sport koji je recentno osvojio olimpijsku medalju. Praćenje nadarenih sportaša prilično je neorganizirano, a i promocija bavljenja sportom među djecom nije dosegla razinu koju bi trebala. Je li sustav koji zastupamo u podršci mladih i perspektivnih sportaša dovoljno dobar kako bi pomogao kreirati nove i velike sportske uspjehe? Bavi li se dovoljno djece u Hrvatskoj sportom prije svega poradi kvalitetnog psihofizičkog razvoja, a potom i zbog dovoljno široke baze iz koje se mogu regrutirati izvanprosječni talenti koje potom valja podupirati i u koje vrijedi ulagati novac poreznih obveznika? Te možda i najvažnije pitanje u okvirima sportske medicine, a to je kakav je sustav zdravstvene zaštite djece i adolescenata u sportu i može li se unutar tog segmenta učiniti nešto više i bolje no što se čini sada? Ne ulazeći u ovom kratkom osvrtu u detalje, zaista mislim da može. I ne radi se ovdje (samo) o boljoj financijskoj strukturi ulaganja u ovaj specifični vid zdravstva, već prije svega o boljoj organizaciji sporta i stručne podrške u njemu, uz preraspodjelu prioriteta. Jer samo od zdravog i neozlijeđenog sportaša možemo očekivati da se punom pažnjom posveti treningu i pripremama, te fokusira na natjecanja, pa i ona najvažnija, poput Olimpijskih igara. Kako bi smo to osigurali, mjere prevencije ozljeda u sportu nužno se moraju primjenjivati bez iznimke. Za dosezanje te maksime, valja upregnuti sve raspoložive resurse, te razumjeti da sport nije samo trčanje, skakanje ili dodavanje lopte, već znanje i iskustvo kako trenera, tako i liječnika, fizioterapeuta, sportskog psihologa i svih onih koji mogu pridonijeti kvalitetnom razvoju djece i adolescenata u zdrave i spremne sportaše. Tek tada će medalje biti ono što i trebaju, logična posljedica sustava iz kojih su proizašle, a ne tek bljeskovi individualnih kvaliteta iskovanih u privatnim aranžmanima nekolicine entuzijasta.
Na ovoj sam Olimpijadi imao povlasticu biti fizioterapeut jedriličarske reprezentacije hrvatske. Oni koji jedrenje poznaju, kažu da je to jedan od onih sportova u kojem caruje individualnost. Iako se naši jedriličari ovaj puta nisu okitili odličjima, uspjeh je neupitan. Ovako mala zemlja ima čak dvije posade među prvih deset u svojoj klasi. S obzirom na mladost naših jedriličarskih olimpijaca, za vjerovati je da će i ovako dobri rezultati postajati s vremenom još bolji. Do Londona je dovoljno vremena da se to i pokaže.
29.08.2008.
Poslije Olimpijade
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?