31.05.2015.
Pothranjenost
Puno se govori o tome kako nam medicina omogućava sve duži i duži život. Drugim riječima, lijekovi naš spašavaju od prerane smrti. Teza možda zvuči logično, ali nije baš sasvim točna. Mnoge analize pokazuju da glavninu “dužeg života” možemo pripisati sve manjem pomoru novorođenčadi te sve boljim higijenskim uvjetima, odnosno uvjetima života. Sirotinja je i prije i danas živjela kratko. Loši uvjeti i dug život ne idu zajedno. Ali, naravno, nije sve u tome. I obilje donosi mnoge probleme, pogotovo zadnjih godina.
To što se danas manje umire od tuberkuloze ili velikih boginja ne znači puno po pitanju dugovječnosti. Umjesto toga, barem svaki treći umire od raka. A rak srozava životni vijek vjerovatno i više od tuberkuloze nekada. To nije bolest stare generacije, kako se obično misli. Životi se gube ranije. Tek svaka 12. osoba, starija od 80 godina, umire od raka. Mogli bi se zaista zapitati odakle silne teške bolesti kada većina ipak živi u koliko-toliko pristojnim uvjetima, a raspoložive hrane teško da je ikada bilo više. Kolikogod čudno izgledalo, izgleda da nam pothranjenost kreira život.
Prehrana se zadnjih 50-60 godina dosta izmijenila. Sve više mesa (i nezaobilaznog krumpira) i sve manje povrća. Nekada je meso činilo rijetki ukras na tanjuru, a danas takav tretman ima zelenje. Nekako se uvriježilo mišljenje da je obilje mesa sinonim za dobar standard. Dakle, pladanj mesa ukazuje na bogatstvo, a pladanj tikvica i paprika na neuhranjenost. Ako ništa drugo, meso je “jača” hrana (što god da to značilo), zar ne? U stvarnosti, najlakše ćete ući u pothranjenost ako preferirate mesni spektar nauštrb biljnog. Ako usporedimo mesne i mliječne kalorije (govedina, svinjetina, piletina i mlijeko) s biljnim (pomidor, špinat, grah i grašak) shvatit ćemo da je meso zapravo jako siromašna namirnica.
Biljni obrok (iste kalorijske vrijednosti) sadrži 70 puta više vitamina C, 20 puta više vitamina E, 10 puta više željeza i magnezija te dvostruko više kalcija. Proteini su u egalu, ali zato je u mesu 10 puta više masti. Naravno da slab unos vitamina i minerala vodi u pothranjenost, a manjak antioksidansa u bolesti. Kraj silnih kalorija stanice će ostati gladne. I zbog toga se svi od nečega liječe. Treba li čuditi da su se kronične bolesti toliko razmahale?
Ako vam je GMO jedan od motiva izbjegavanja povrća, moram vam reći da s mesom (i mlijekom) riskirate više. Naime, izgleda da se stoku već odavno hrani GMO sojom i kukuruzom (kod bilja za ljudsku prehranu još i postoje nekakve restrikcije), za što ne postoji nikakva obaveza adekvatnog označavanja. U nekim idealnim okolnostima, deklaracije bi trebale biti naša zaštita, a hrana naš lijek. Zar nije nešto o tome govorio i Hipokrat?
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?