Zašto se svako malo mijenjaju normativi za krvni tlak ili količine masnoća u krvi? Oni koji su do jučer bili zdravi, sada su bolesni
Zanimljiva su događanja oko aflatoksina u mlijeku. Veliki proizvođači su doslovno preko noći kupili skupe uređaje i sada provjeravaju ono što ranije nisu. Na užas malih proizvođača, koji su možda i godinama isporučivali zdravstveno neispravno mlijeko. U Srbiji je reakcija bila drugačija. Povećali su dozvoljenu količinu aflatoksina u mlijeku za 10 puta. Tako da ono što je do jučer bilo zatrovano, sada više nije. Tako su spašeni i proizvođači i korisnici. Znate, slično mijenjanje normativa prilično je uobičajeno. Nema puno veze s naučnim saznanjima, ali osigurava kontinuiranu dobit i mir nacije. Što mislite, zašto se svako malo mijenjaju normativi za krvni tlak ili količine masnoća u krvi? Oni koji su do jučer bili zdravi, sada su bolesni. Zbog novih normativa. Interesantno, ovakve prekonoćne izmjene referentnih vrijednosti uvijek kao posljedicu imaju veću potrošnju lijekova. Nikada manju. Jesmo li toliko nesavršeni ili smo pretvoreni u krave muzare interesnih grupa? Trebamo li svemu vjerovati?
Ispitivanje lijekova dugotrajan je i skup proces. Sve se poduzima da bi proizvod bio ispitan do tančina, kako bi bio efikasan i siguran. Odobrenja se ne izdaju lako, jer povjerenje potrošača nikada ne smije biti na kušnji. Pa, ipak… Nedavno je iz prodaje povučen Plivin lijek Oxaliplatin. Zbog neočekivanih nuspojava. Ovakvih slučajeva već je bilo mnogo, s različitim lijekovima. Obično se reagira tek u drastičnijim situacijama, kada se pokrenu brojne tužbe ili kada se raspišu novine. (Manji incidenti guraju se pod tepih.) Zar nisu čudni ovakvi incidenti nakon toliko detaljnih sigurnosnih ispitivanja? Tko je izdao odobrenje? Možemo li mu vjerovati?
Malo drugačiji set problema krije se u promotivnim aktivnostima mnogih novih lijekova. Nije laž, ali je manipulacija. Ako kažu da je petogodišnje preživljavanje uz novi citostatik 50% češće nego uz stari, to djeluje vrlo ohrabrujuće. U praksi, pak, to znači otprilike ovo: ranije je preživjelo dvoje od sto ljudi, a sada troje od sto. Tri je zaista 50% više od 2, ali to ujedno i znači da će od 100 korisnika novog lijeka profitirati tek jedan. Oh, povjerenje je važno…
Dakako, naše povjerenje nikada ne smije zakazati. Kod nas nitko nije švercao konjetinu, bazne stanice za mobitele pokraj vrtića ne štete zdravlju djece, novi Plomin neće zagađivati, Coldrex MaxGrip na siguran način će skratiti trajanje gripe… Sve je stvar dobre prezentacije i povjerenja. Ako je već mlijeko zaraženo, onda sir, maslac i jogurt zasigurno nisu. Valjda nismo nešto krivo shvatili.