Vlada je davno obećala svojim građanima mogućnost kupnje dionica tzv. javnih poduzeća, još prije desetak godina kad je usvojila Zakon o privatizaciji. Isto tako je zaposlenicima tih istih poduzeća obećala mogućnost kupnje dionica tih tvrtki i to pod povlaštenim uvjetima. Naime, ovdje je bila riječ o zaposlenicima koji nisu poput ostalih u pretvorbi upisivali dionice tvrtki u kojima su radili jer ove tvrtke nisu poput ostalih imale proces pretvorbe iz društvenih u privatne. Nedavno je Vlada počela to obećanje ostvarivati prodajom INE zaposlenicima. Sada je očito donesena odluka da se isto provede i sa dionicama Hrvatskog Telekoma.
Dionice HT-a (7 % temeljnog kapitala odnosno ukupnog broja dionica) pod povlaštenim će uvjetima moći kupovati zaposleni i ranije zaposleni u HT-u, Hrvatskim poštama (HP) i bivšem javnom poduzeću HPT, te zaposleni i ranije zaposleni u društvu T-Mobile Hrvatska.
Sadašnji i bivši zaposlenici koji imaju pravo na kupnju dionica HT-a moći će predati ponudu za kupnju neograničenog broja dionica, a zajamčena im je kupnja minimalno 135 dionica.
Predaja ponuda za kupnju traje od utorka, 27. svibnja pa do 16. lipnja, a obavijest o glavnim odredbama Vladine odluke o uvjetima i načinu prodaje te rokovima za prodaju navedenih 7 posto dionica bivšim i sadašnjim zaposlenicima je objavljena i na Zagrebačkoj burzi.
Izuzetak su zaposlenici s manje od godinu dana staža u HT-u koji će moći kupiti po jednu dionicu HT-a po svakom započetom mjesecu staža, te zaposlenici HP-a koji su se u toj tvrtki zaposlili nakon 29. prosinca 1998., odnosno nakon razdvajanja bivšeg HPT-a na HT i HP, koji će moći kupiti samo po jednu dionicu HT-a.
Tjedan dana nakon isteka roka od 21 dan za upis dionica u prvom krugu utvrdit će se broj prodanih dionica, a ako sve dionice ne budu prodane otvorit će se drugi krug u kojem će pravo na kupnju dionica imati samo radnici koji su dali ponudu za kupnju većeg broja dionica.
Referentna cijena po kojoj će bivši i sadašnji radnici HT-a moći kupovati dionice je cijena iz provedenog IPO-a, dakle 265 kuna, a na nju se računa osnovni popust od 5 posto te dodatni popust od po 1 posto za svaku punu godinu staža.
O godinama staža ovisit će i rok u kojem se kupljenim dionicama neće moći raspolagati, odnosno neće ih se moći prodati (tzv. lock-up period kakav je bio i kod prodaje INE). To će razdoblje najduže trajati (12 mjeseci) onima s manje od 10 godina staža, 10 mjeseci za one s 10 do 20 godina staža, 8 mjeseci za 20 do 30 godina, dok će lock-up razdoblje biti najkraće, pola godine, za zaposlenike s više od 30 godina staža.
Odluku o prodaji 7 posto dionica HT-a Vlada je inače donijela sredinom studenog prošle godine, a sada kreće u provedbu te odluke. Prodajom 7 posto dionica T-HT-a Vladin će se vlasnički udjel u toj najvećoj hrvatskoj telekom kompaniji smanjiti na svega 2,5 posto. Većinski vlasnik s 51 posto udjela je njemački Deutsche Telekom (DT), a nakon njega slijede Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, koji drži 7 posto, dok 32,5 posto imaju institucionalni i mali dioničari.
30.05.2008.