26.07.2001.
Pozdrav suncu
Pozdrav suncu i neke varijante istog skupa vježbi nalaze svoj izvor u drevnoj i mnogo puta spominjanoj yogi. Cilj im je osmisliti jednostavno i rutinsko vježbanje za jutarnje doba dana, po mogućnosti, odmah nakon ustajanja iz postelje. Jutarnja gimnastika, koju je zapad prihvatio mnogo kasnije tek je varijacija na istu temu. No čemu vježbanje u jutarnjim satima?
U ovom današnjem suludom ritmu, koji je davno prestao imati bilo kakve veze sa našim vlasitim potrebama, smatramo privilegijom ako si odvojimo vrijeme za pijenje jutarnje kave sjedeći. Nitko više i ne razmišlja, a tek malobrojni prakticiraju doručak. Kasnija marenda s nogu, koju običavamo svesti na komad pizze ili kakav sendvič ili hamburger, tek je brzinsko zatrpavanje crne rupe u želucu, ne bi li se dobilo dovoljno energije za ostatak dana, koji opet traje sve do paljenja televizije i spavanja. Kada kažem da nemamo vremena obratiti pažnju na vlastito tijelo, vjerojatno nisam rekao ništa novo. A kada tijelo obrati pažnju na nas, najčešće je to s nekim bolom ili bolešću, nakon čega slijede uobičajena pitanja- kako, kada i zašto je sve to počelo.
Ako, dakle ne možemo mijenjati svijet u kojem živimo, a koji nemilosrdno melje sve one koji ne mogu voziti u petoj brzini cijeli svoj život, onda možemo pokušati promjeniti tek mali detalj u našoj svakodnevici i to tako da barem na nekoliko minuta svaki dan oslušnemo što nam to ima reći naše vlastito tijelo, prije no što taj govor preraste u vikanje, a zatim i vrištanje. Jutro je najbolje doba dana za to, jer mali mamurluk neposredno poslije spavanja i misli koje još uvijek nisu probile zvučni zid daju nam bolju prijemčivost za vježbe koje bi trebale biti sastavljene od razgibavanja, istezanja i opuštanja. Na taj način, osim definitivnog razbuđivanja svijesti, pomažemo i tijelu da se razbudi, tjelesnim tekućinama da se pokrenu, a našim unutarnjim organima dajemo dovoljno vremena da profunkcioniraju onom brzinom koju ćemo in nametnuti za nekoliko sati ili minuta. Cijelu pogrešku sa prebrzim jutrima volim uspoređivati sa nervoznim vozačem koji čim je upalio auto nagazi na papučicu od gasa i očekuje stotku u roku od nekoliko sekundi. Možda će novi auto i podnjeti takvu torturu neko vrijeme, ali će se i on nakon nekog vremena pokvariti i stati onda kada bude najviše potreban.
Zato ujutro valja posvetiti sebi barem desetak minuta, ali ne sledeći na fotelji i zureći u prazno, čekajući da se stvari dogode same od sebe. Lagano vježbanje, bez naglih pokreta, trzajeva i vježbi snage učiniti će malo čudo, kako za vaše raspoloženje u danu koji dolazi, tako i za zdravlje i funkcioniranje svih tjelesnih sustava. Iako različiti ljudi imaju različite afinitete, toplo preporučam yogu za jutarnju gimnastiku. Ne toliko zbog njene popularnosti, već stoga što mislim da nije potrebno izmišljati stvari koje već postoje, a koje su dokazale svoju djelotvornost. Kombinacija polaganih kretnji i položaja koji služe istezanju od spavanja ukrućenih mišića, uz pravilno disanje i pažnju koja se sasvim prirodno usmjerava na tijelo i događaje u njemu, osim čisto fizičke dobrobiti, daje i kratki, ali tako potrebni odmak od svakodnevice, koji u barem malo upornih može prerasti u dobrodošlo utočište kojemu će se vraćati svakog jutra iznova, a koje će uvijek biti tu za njih i ovisiti će samo o njima samima.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?