21.09.2014.
Pradaxa
Iako će ovdje biti riječi o Pradaxi, vjerujem da sličnih priča ima mnogo. Pradaxa je lijek koji sprečava stvaranje opasnih krvnih ugrušaka. Koristi se nakon ugradnje umjetnog kuka ili koljena, kod atrijske fibrilacije i kod drugih situacija gdje je potrebno „razrjeđivanje krvi“. Kako bi se mogućnost formiranja krvnih ugrušaka svela na minimum. Ni prvi ni zadnji lijek za takvu namjenu. Ne trebam posebno naglašavati da svaki lijek prolazi skupi proces odobravanja. (Ni ovaj nije izuzetak.) Kada dođe do ljekarne, smatramo ga sigurnim. Da je opasan, ne bi ga odobrili, zar ne?
Odobrenje za Pradaxu u SAD je izdano 2010. godine, a u Europi godinu kasnije. Lijek od početka prati prizvuk velikog napretka u liječenju. U odnosu na dotadašnji uobičajeni lijek za te namjene (Warfarin), nije potrebno konstantno praćenje krvne plazme. Kako se tako ostvaruju značajne uštede, odobrenje je izdano nakon samo jedne provedene velike studije, iako se uobičajeno zahtijevaju dvije. Uskoro su se počeli zbrajati mrtvi zbog teških unutarnjih krvarenja. Samo u prvoj godini tako su umrle 542 osobe (u odnosu na 72 smrti zbog Warfarina). Ubrzo je Pradaxa dobila (neslužbenu) titulu najopasnijeg lijeka na recept. Farmaceutska kompanija počela je isplaćivati milijunske odštete. Pretpostavljate što se dalje događalo?
Kao prvo, isplaćene odštete daleko su manje od profita, koji lijek ostvaruje. Naknadna analiza utvrdila je da bi lijek bio prilično siguran, kada bi pacijenti bili pod konstantnim monitoringom. Kako je upravo izostanak monitoringa bio glavni propagandni adut, proizvođač je bezobraznim manipulacijama uspio zadržati status quo. I dalje važi da konstantni monitoring nije potreban.
Lijek nije povučen s tržišta, kao da se ništa posebno uznemirujuće nije dogodilo. Jedino je ukazano na oprez, ako Pradaxu koriste stariji od 80 godina ili osobe s oslabljenom funkcijom jetre. Aureola oko Pradaxe je sačuvana, da li će i oboljeli profitirati? Uostalom, tko njih išta i pita?
Ovdje je važno napomenuti tko uopće sjedi u regulatornim odborima, koji odobravaju nove lijekove. Dakle, mnogi eksperti zapravo su plaćeni konzultanti farmaceutskih kompanija. Iza odgovornog posla krije se sukob interesa. Teško je povjerovati da će i odluke biti nepristrane, čak i oko tako osjetljivih pitanja. Tako se to radi, Pradaxa nije jedini slučaj.
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?