19.10.2000.
Pravedno korištenje građevnog zemljišta (3)
Programom prostornog uređenja Republike Hrvatske kojeg je donio Zastupnički dom Hrvatskog državnog sabora na sjednici održanoj 7.svibnja 1999. godine posvećuje se posebna pažnja racionalnom korištenju i namjeni prostora, na način da se ne smanjuju šumske i kvalitetne poljoprivredne površine.
U slučaju nužne prenamjene površina osnovnih kategorija korištenja u prostornim planovima takve promjene treba iskazati mjerljivim i usporedivim veličinama. Da bi se mogle iskazati mjerljive veličine nephodno je utvrditi načine građevnog korištenja građevnih područja i ta područja razvrstati po namjenama korištenja. Za racionalno korištenje građevnih čestica treba poznavati mjerila njihovog korištenja razvrstana po načinima građevnog korištenja. Za racionalno korištenje građevnih čestica i homogenizaciju naselja neophodno je utvrditi mjerila za korištenje građevne čestice za cijelo područje Republike Hrvatske.
Mjerilima se određuje izgrađenost građevne čestice, razvijena bruto površina građevine, tj. bruto površina etaža iznad zemlje, broj punih etaža, a u industrijskim područjima volumen građevine.
Uređeno građevno zemljište bi trebalo biti ishodišna tačka za počinjanje aktivnosti za ishođenje dozvole za gradnju, odnosno trenutkom kada je opremljeno objektima i uređajima komunalne infrastrukture.
Danas u Hrvatskoj nedostaju propisi kojima je moguće uspješno provesti detaljni plan uređenja, odnosno ne postoje "instrumenti" za njegovo provođenje, a to su urbanistička komasacija, uređenje međa i postupak izvlaštenja na obuhvatu PUP-a.
U prvom redu nedostaje sustav kojim je moguće preoblikovati zemljišne čestice u privatnom vlasništvu u građevne čestice koje su određene funkcionalno izrađenim urbanističkim planom. Taj postupak nazivamo preparcelacija.
Tim postupkom ne poštuje se "vlasnička geometrija" ali se u potpunosti poštuju vlasnička prava na postojećim nekretninama.
Procjena prometne vrijednosti zemljišne čestice
Temeljno pravilo za procjenjivanje vrijednosti neke zemljišne čestice je procjena koristi koja se može ostvariti njenim korištenjem. Ako se radi o izgrađenoj čestici tada se govori o koristi koja se može ostvariti gospodarenjem građevinom sagrađenoj na njoj. Izračun, odnosno procjena realne vrijednosti zemljišne čestice spada u kompleksne zadaće stručnjaka za procjenu nekretnina. Tržište građevnih čestica je tržište sa mnogo nepoznanica i niza posebnih odnosa. O tim posebnim odnosima ne postoje podaci u kupoprodajnim ugovorima ili se iz njih ne mogu steći saznanja za donošenje realnih zaključaka.
Vještaci moraju imati iskustva procjenjivanja vrijednosti zemljišnih čestica ili drugih procjenjivanja i ne smiju biti zaposleni u upravi za upravljanje zemljišnih čestica i upravnim tijelima.
Za procjenjivanje vrijednosti zemljišnih čestica i radi drugih izračuna vrijednosti nužno bi bilo osnivanje samostalnog i neovisnog odbora stručnjaka (vještaka).