Nečistoće i prašina koja se nakupi na filterima može utjecati na temperaturu koju registriraju senzori u ventilacionom kanalu.
U cilju povećanja temperature vanjskog zraka prije ulaska u izmjenjivač topline u sustavima ventilacije/klimatizacije, može se koristiti toplina sadržana u otpadnom zraku ventilacijskog/ klimatizacijskog sustava. Na ovaj način se za predgrijavanje ne koristi topla voda iz kotlovnice, čime se smanjuje potrošnja primarnog energenta, a također se doprinosi i očuvanju životne sredine. Smanjenje potrošnje primarnog energenta jednako je rekuperiranoj toplini iz otpadnog zraka.
U sustavima ventilacije koji nisu izbalansirani (uravnoteženi), javljaju se razlike u potrebnim količinama zraka u pojedinim dijelovima ventiliranog prostora. Kao rezultat javljaju se previsoke ili preniske temperature i navedenim prostorima, a kao posljedica se može pojaviti i ustajali zrak. Uravnoteženjem sustava ova se situacija izbjegava, i na taj način se uz ispunjavanje termičkih uvjeta i štedi energija.
Frekventno regulirani pogoni omogućavaju “meki” start i zaustavljanje čime se izbjegava mehanički stres i produljuje životni vijek elektromotora, veliki opseg promjene brzine i snage, čime se postiže precizna kontrola, veća efikasnost elektromotora i ušteda energije.
Naslage kamenca od magnezija, kalcija i silicijevog dioksida iz napojne vode koji se formiraju na izmjenjivačima topline predstavljaju izolaciju izmjenjivača i usporavaju prijenos topline, za posljedicu koje imaju pregrijavanje ili slabljenje izmjenjivača, smanjenje energetske učinkovitosti i habanje i trošenje sustava. Nečistoće i prašina koja se nakupi na filterima može utjecati na temperaturu koju registriraju senzori u ventilacionom kanalu.