Kada naši ljubimci dosegnu treću životnu dob, potrebno je uvesti određene promjene u njihovoj njezi. Tako ćemo ih češće izvoditi, ponekad ćemo im pomoći pri penjanju na fotelju i u auto, intenzitet šetnji prilagoditi ćemo njihovim sposobnostima. Šetnje su vrlo važne kako bi se održao tonus muskulature i kako bi i stari pas bio fizički aktivan jer takva aktivnost utječe i na metabolizam te praktički sve procese u organizmu. Pošto mace u pravilu ne šećemo, njima možemo pomoći igrom u kojoj će se maca razgibati u pravoj mjeri. Starijim životinjama svakako je potrebno prilagoditi i prehranu.

Pažljivo odabranom prehranom starijim psima i macama nastojimo produžiti život kao i poboljšati kvalitetu života. Da bi to postigli moramo održavati idealnu tjelesnu težinu, poznavati njihove zdravstvene probleme te ukoliko boluju od kroničnih bolesti, nastojati pravilnom prehranom ublažiti simptome i usporiti razvoj oboljenja.
Psi i mace, kao i ljudi žive sve duže i sve kvalitetnije.

Dugovječnost je sigurno povezana s boljim uvjetima života, tako da paženu i maženu macu od 16 godina možemo slobodno usporediti s dvostruko mlađom macom koja je životni vijek provela na ulici.

Prehrana starijih životinja posebno kod pasa ovisi i o njihovoj veličini. Veliki psi žive kraće od malih i nešto su drugačiji njihovi zahtjevi po hranjivim tvarima. Starije životinje manje su aktivne pa im je potrebna hrana s manje kalorija. Obrok mora biti visoko palatibilan jer zbog promjena na zubima, desnima te oslabljenog čula mirisa stariji psi i mace mogu biti vrlo izbirljivi. Hrana mora imati reduciranu količinu proteina, fosfora i natrija zbog toga što su vrlo često prisutne promjene na bubrezima i kardiovaskularnom sustavu. Ovo posebno važi za mace kod kojih je kronični zastoj bubrega vrlo često oboljenje. Potrebno je povećati unos vitamina A, vitamina B kompleksa te vitamina E zbog promjena koje se događaju na probavnom sustavu i u metabolizmu, a koje su vezane sa starenjem. Starijim ljubimcima, baš kao i onima sasvim mladima, nudimo više malih obroka tijekom dana. Važno je održavati i higijenu usne šupljine. To znači da je potrebno redovito odstranjivati naslage zubnog kamenca kako ne bi došlo do upale desni te održavati zube čistima. Nekim psima i macama čišćenje usne šupljine može se obaviti samo u općoj anesteziji. Stariji psi i mace ponekad imaju smanjeno izlučivanje sline što može otežati uzimanje hrane i početak probavnog procesa u ustima. Za takav problem postoje lijekovi koji se dodaju u obrok, a povećati će produkciju sline tijekom žvakanja.

Kućne ljubimce treće životne dobi treba barem jednom godišnje odvesti kod veterinara na sistematski pregled kako biste znali na koje eventualno prisutne probleme trebate obratiti pažnju.