-
Sam razlog ostavke premijera za burzu je u drugom planu, ali nužno potrebni rebalans budžeta, rezanje troškova i odlučnost u provođenju promjena u državnoj potrošnji su prioriteti na koje će biti usmjerene i oči investicijske javnosti
Promjene na čelu države već danima su glavna tema u Hrvatskoj, od medija, preko poslovnih ljudi, burze i investitora, od političara na javnoj sceni do besposličara u kafićima...
Reakcija sudionika tržišta kapitala na odstupanje prvog čovjeka Vlade bila je za pretpostaviti - pad vrijednosti tržišta. Samo taj dan kad je vijest objavljena burza je u jednom trenutku potonula preko 6% iako je dan završen s nešto manjim minusom na kraju trgovanja.
Razlog padu tržišta nije sama promjena premijera, nego povećanje političkog rizika zbog nestabilnosti i neizvjesnosti koja se pojavila oko formiranja nove vlade i još više oko povjerenja u sposobnost takve vlade u rješavanje nakupljenih problema s kojim se mora nositi hrvatska država.
Dolazak novih kadrova ili starih kadrova na nove pozicije otvara prostor novoj vladi da provede nekoliko nepopularnih, ali nužnih poteza za hrvatsko gospodarstvo koji su odgađani iz političkih i socijalnih razloga dok voda nije došla do grla. Sam razlog ostavke premijera za burzu pri tome je u drugom planu, ali nužno potrebni rebalans budžeta, rezanje troškova i odlučnost u provođenju promjena u državnoj potrošnji su prioriteti na koje će biti usmjerene i oči investicijske javnosti.
U vrijeme ovakve političke nestabilnosti investitori se suzdržavaju od ulaganja ili se čak i povlače. Politička stabilnost i otklanjanje neizvjesnosti nužno su potrebni, prije svega radi percepcije Hrvatske u očima inozemne investicijske javnosti koja je glavni čimbenik mogućnosti i cijene daljnjeg zaduživanja države, ali i investicija, turizma, te na kraju krajeva i burze iako udio stranih ulagača na domaćem tržištu kapitala zadnjih godinu dana zaista nije značajan.
Pored svega toga pozicija države na vanjskopolitičkoj sceni je prilično napeta i neizvjesna, pregovori o pristupanju EU su blokirani radi političkog sukoba sa Slovenijom, cijena inozemnog zaduživanja raste, traje trgovinski spor s BiH, a niti na unutarnjoj sceni nije puno bolje jer nelikvidnost i nezaposlenost u zemlji rastu, turizam za sada podbacuje, a zemlja mijenja sastav vlade i premijera, pa je jednostavno teško očekivati bilo kakav značajniji pozitivan trend na Zagrebačkoj burzi. Uz sve to, trendovi na inozemnim burzama su negativni, pa je i zbog toga nemoguće očekivati pozitivan trend na našoj burzi dok i vani vlada pesimizam.
Naravno, s prvim pozitivnim pomacima u rezultatima i ekonomskim pokazateljima, na burzi će se opet razvedriti i krenuti u pozitivnijem ozračju, ali do tada treba preživjeti.