30.05.2014.
Preslica - diuretik bogat mineralima
Preslice su vrlo specifične i lako prepoznatljive biljke. U Hrvatskoj raste više vrsta preslica, no samo je jedna ljekovita - njivska ili poljska preslica (Equisetum arvense). Postoje četiri vrste preslice koje su otrovne, pa, ako želite brati preslicu, jako je bitno da ju prvo berete s nekim tko ju dobro poznaje, sve dok sami bolje ne upoznate biljku.
Otrovne preslice najjednostavnije ćemo prepoznati po tome što su im „grančice“ usmjerene prema dole ili su vodoravno položene, dok su kod ljekovite preslice „grančice“ usmjerene prema gore. Druge vrste otrovnih preslica imaju mali tamni klipić na vrhu glavne vertikale „grane“ ili na vrhovima bočnih izdanaka.
Ljekovita preslica naraste od 20 do 40 cm. Kao ni ostale vrste preslica, nema cvijet niti razvijen list, a samo tijelo biljke izgledom podsjeća na mali bor.
Ova specifična biljka koja potječe još iz prahistorije ima dva oblika.
U rano proljeće prvo izrastu fertilni izdanci vrlo blijede smećkaste boje koji imaju oblik šparoge. Nakon njih, na istom mjestu (preslica je trajnica) izrastaju zeleni ljekoviti oblici, oni koji podsjećaju na boriće.
Preslica je jak diuretik, pa se tradicionalno često koristi kod izbacivanja nakupljene vode iz organizma, kao što je to primjerice kod visokog krvnog tlaka. Druga česta primjena je kod urinarnih infekcija, no treba napomenuti da se ne smije koristiti kod upala bubrega ili akutnih upala mjehura, jer će jakom diurezom iscrpiti već ionako iscrpljen organizam.
Sadrži i obilje minerala, a osobito je bogata silicijem, pa nam kao dio čajne mješavine može pomoći kod potrebe za mineralizacijom tijela, primjerice, kod osteoporoze, kada pomaže jačanju kostiju, ali i jačanju kose i noktiju. Silicijevi spojevi jačaju sve tkivo, pa nam tako mogu pomoći i kod suhe i tanke kože, kože sklone borama ili kože koja je pod raznim osipima. U tu svrhu umivat ćemo se u čaju od preslice.
Ako vam padne na pamet da preslicu macerirate u ulju, znajte da nećete puno postići, jer se njene ljekovite tvari tope samo u vodi i vodi sličnim medijima. Kako ju, dakle, treba pripraviti da bismo izvukli ono najbolje?
Prvo ju treba macerirati u vodi 4 do 5 sati, a potom zakuhati na 15 minuta, poklopiti, pustiti da se smlači te piti kao čaj ili raditi od nje obloge.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?