- Iako vibracijski trening nije aerobna, već anaerobna aktivnost, ideja iza njega nije u količini kalorija koja se potroši u samom treningu, već u povećanju bazalnog metabolizma kroz povećanje ukupne mišićne mase
Dva su ključna faktora koji pridonose uspjehu u smanjenju, a potom i kontroli postignute tjelesne težine. Jedan je prehrana, a drugi fizička aktivnost.
No, fizička aktivnost s velikim težinskim viškom zna stvoriti više problema no što ih riješi.
Naime, svaki početak fizičke aktivnosti nakon dugog vremena neaktivnosti predstavlja stres, kako na mišiće, tako i na tetive i ligamente. Tako je “upala” mišića izrazito jaka upravo na samom početku aktivacije.
Ukoliko su prisutni i drugi, a najčešće degenerativni procesi samog zgloba ili hrskavice, bolne reakcije organizma mogu biti prilično žestoke. Osim toga, valja razumjeti da kod dinamičkih vježbi snage s ciljem povećanja snage mišića, valja na te iste mišiće dovesti dovoljan podražaj.
Dovoljan podražaj na mišićno tkivo može u isto vrijeme značiti i prevelik podražaj na vezivo i hrskavicu, a često i na kompleksan sustav kralježnice. Tako je začarani krug početka bavljenja sportom i brzog završetka zatvoren.
Vibracijski trening ima nekoliko prednosti pred drugim tipovima fizičke aktivnosti upravo kod izrazito pretilih ljudi. Prva takva prednost odnosi se na samu prirodu refleksne kontrakcije. Kako ona ne zahtjeva dugi voljni angažman kao kod klasičnih vježbi snage, lakše se podnosi.
Druga je prednost sama statička pozicija na vibracijskoj podlozi koja minimalizira stres na hrskavicu i vezivna tkiva, uključujući i tetive, ne umanjujući anabolički podražaj na mišiće.
Treća prednost je i dužina vibracijskog treninga, koji za isti podražaj zahtjeva višestruko manje vremena od klasičnog vježbanja.
Iako vibracijski trening nije aerobna, već anaerobna aktivnost, ideja iza njega nije u količini kalorija koja se potroši u samom treningu, već u povećanju bazalnog metabolizma kroz povećanje ukupne mišićne mase. Na taj način, tijelo potičemo da troši više kalorija u mirovanju. Uz tek malu modifikaciju prehrane, prvi rezultati uobičajeno se vide u prvom mjesecu redovitog treninga.