Već smo neko vrijeme svjedoci rasta cijena dionice INE i to sa razine od malo iznad 2 tisuće kuna na koju se spustila cijena u tijeku sadašnje korekcije tržišta kapitala na razinu od gotovo 3 tisuće kuna koliko je trenutno cijena na burzi.
Jedan je jedini razlog za ovakvo kretanje cijene, osobito kad uzmemo kretanje cijena svih ostalih dionica na domaćem tržištu kapitala, a to je mogućnost preuzimanja INE od strane MOL-a, te eventualno drugih kompanija poput austrijskog OMV-a koji je također iskazao interes.
Mađarska naftna kompanija MOL obavijestila je prije nekoliko dana Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga i Zagrebačku burzu o namjeri objavljivanja ponude za preuzimanje hrvatske naftne kompanije, za sve dionice koje nisu u vlasništvu MOL-a i hrvatske države, a to je preostalih 30,16 posto dionica. Slanjem takve obavijesti HANFI, za MOL nastaje obveza da u roku 30 dana dostavi HANFI na odobrenje dokumentaciju za objavu javne ponude, te instrumente koji dokazuju financijsku sposobnost za provođenje takve javne ponude, a HANFA je u roku od daljnjih 14 dana obvezna dati odgovor na to.
 MOL u obavijesti ističe da djeluje zajednički s Republikom Hrvatskom na temelju Dioničarskog ugovora koji su sklopili 17. srpnja 2003., a zajednički drže 69,84 posto glasova na glavnoj skupštini Ine (MOL ima 25 posto plus jednu dionicu, a hrvatska Vlada 44,84 posto dionica Ine). Iz Vlade pritom ističu da MOL i Vlada zajednički djeluju u INI, a ne u javnoj ponudi. Sama javna ponuda koju iskazuje MOL ne prejudicira ništa s Vladom, te je na ništa ne obvezuje.
MOL-ovu ponudu komentirala je i austrijska kompanija OMV. "Ukoliko će doći do transparentnog privatizacijskog procesa, OMV bi bio zainteresiran za sudjelovanje u njemu", objavila je tvrtka.
Očekuje se i rješenje HANFE o tome je li austrijski OMV dužan objaviti javnu ponudu o preuzimanju INE obzirom na pismo namjere OMV-a upućeno Fondu hrvatskih branitelja o kupnji 7 posto dionica. HANFA bi, prema najavama, trebala ocijeniti je li namjera kupnje i Vladinih 19 posto dionica od strane OMV-a razlog za javnu ponudu.
Potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Damir Polančec je nakon obavijesti u kojoj mađarski MOL najavljuje objavu dobrovoljne javne ponude za sve dionice INE koje nisu u vlasništvu MOL-a i hrvatske države, izjavio kako sada i neki drugi strateški ulagatelji u INU mogu izići s kontraponudom.
OMV kontraponudu za Inu može objaviti sljedećih dana ili nakon što MOL iziđe sa svojom javnom ponudom a u tom slučaju, kako objašnjavaju Vladini izvori, slijedi nadmetanje cijenom. U slučaju da OMV da kontraponudu i da bude bolja od MOL-ove, treba imati na umu i Zakon o privatizaciji Ine, prema kojem, osim prodaje 25 posto plus jednu dionicu Ine strateškom partneru, svatko tko želi steći više od 10 posto dionica Ine mora imati prethodno odobrenje Vlade.
 Ako bi moguća ponuda OMV-a bila korektna, konkretna i viša od ponude MOL-a vrlo je izgledno da bi dobio suglasnost Vlade, ističu u hrvatskoj Vladi. U slučaju pak da OMV ne da ponudu ili u konačnici ponuda MOL-a bude bolja, Vlada će s Ininim strateškim partnerom, MOL-om, nastaviti razgovore o eventualnoj zamjeni dionica, te uspiju li se dogovoriti to uputiti na raspravu i odobrenje Saboru. Jedno od pitanja koje se postavlja nakon MOL-ove najave može li OMV dati uvjetovanu ponudu ili ponudu za sve dionice Ine.
U svakom slučaju, slijedi vrlo  zanimljivo razdoblje u kojem će cijena INE sigurno značajno fluktuirati ovisno o objavi aktualnih vijesti u određenom trenutku te pri tome ostaviti značajan prostor za razne špekulacije te zarade i gubitke na burzi u trgovanju ovom dionicom.