- Ako su neke stvari osjetljive na određene uvjete koje ćete teško izbjeći pri korištenju, poduzmite na vrijeme korake da spriječite oštećivanje
Još od malena učili su nas da se moramo brinuti za svoje stvari. Iako nam se tada to činilo kao gnjavaža i inzistiranje na nečemu što i nema previše smisla, odrastanje i zarađivanje za život toj lekciji odjednom daju smisao. Stvari za koje se redovito brinemo bolje obavljaju svoju funkciju i traju duže. No, naučena lekcija ne znači i da ju se primjenjuje, a danas, kada je svaka kuna važna, dobra je prilika da se prisjetite stare lekcije jer vam može donijeti znatne uštede – nećete morati trošiti novac na nove stvari jer će vam stare trajati duže. Četiri su glavna načina na koja se možemo kvalitetno brinuti o stvarima koje posjedujemo kako bi one što duže ostale u što boljoj "kondiciji".
Koristite stvari na način na koji je to i zamišljeno. To ukratko znači da ne ih koristite u svrhe i u uvjetima za koje nisu predviđene, da ih koristite onoliko dugo koliko je to predvidio proizvođač, da ih držite na mjestima gdje će biti sigurne od oštećivanja… Posebice se to odnosi na osjetljive elektroničke uređaje koje treba maknuti izvan dosega primjerice vode i skloniti ih negdje gdje djeca neće lako moći do njih.
Obavljajte rutinske inspekcije na vrijeme. Ako ste vlasnik automobila, vjerojatno ste upoznati i s tim da biste s vremena na vrijeme trebali napraviti određene rutinske kontrole kako bi auto održali u dobrom stanju. Veliki je broj ljudi koji se takvih uputa ne drži sve dok im se ne dogodi puno veći kvar kao rezultat manjih koji su bili previđeni. Kod auta provjeravaju se gume, razina ulja, stanje kočnica i dr., no i svaki uređaj koji imate trebalo bi s vremena na vrijeme provjeriti kako bi se spriječili veći kvarovi, a isto se odnosi i na stanje kuće, odnosno stana. Upišite u kalendar popis svih važnijih kontrola koje biste trebali provesti i nastojite se držati zadanih datuma.
Popravljajte odmah. Ako primijetite da vam auto čudno zvuči za vrijeme vožnje, nemojte odgađati odlazak mehaničaru. Pojavi li se neki problem, on će rijetko kad nestati sam od sebe, a vrlo vjerojatno, ako se ne riješi odmah, postat će veći i skuplji za rješavanje. Isti princip primjenjiv je i drugdje – ako vam se podere jakna, odmah je zašijte, imate li problema s računalom, potražite pomoć na vrijeme. Brzom intervencijom izbjegnite teži problem ili trenutak nakon kojeg će određenu stvar biti nemoguće vratiti u prvotno stanje.
Zaštitite stvari na vrijeme. Ako su neke stvari osjetljive na određene uvjete koje ćete teško izbjeći pri korištenju, poduzmite na vrijeme korake da spriječite oštećivanje. Unesite bicikl unutra ako pada kiša, koristite zaštitne torbice za mobitele, MP3 playere, prijenosna računala, fotoaparate, zaštitite ili sklonite auto ako je najavljeno nevrijeme, prefarbajte ogradu ako primijetite da je nagriza rđa.