Zdravo, razigrano štene nakon nekog vremena provedenog u igri slatko će odspavati sat, dva pa je dobro da ga odmah privikavate da spava na svom ležaju.


Nakon što ste odlučili na­baviti psa, postavlja se mno­go pitanja o tome što je sve potrebno prije no što štene stigne u novi dom. Pa evo ne­koliko praktičnih savjeta.

Na samom početku pot­rebno je odrediti mjesto u stanu koje će biti kutak na­šeg novog člana obitelji. Sva­ko će se štene naviknuti da je vlasnik odsutan nekoliko sati dnevno, što je zbog obveza suvremenog čovjeka jednostavno neizbježno, no za­pam­tite da je pas najsretniji kad smo svi na okupu. Za štene je odlazak iz legla pri­lično stresan pa zato mo­ramo nastojati da je što više s nama. 

Psu možete pripremiti njegov vlastiti kutić, njegovo mjesto u novom domu i to upravo u onoj prostoriji gdje ostali članovi obitelji provo­de najviše vremena (dnevni boravak). Danas su na ras­polaganju i pravi pasji kre­ve­tići (ležaljke) koje su iz­nim­no praktične jer se mogu sklopiti pa ih možete ponijeti sa sobom na godišnji od­mor. Napravljeni su od pa­mučnih materijala s presvla­kama koje možete i oprati u perilici.
 
Ovisno o tome koliko je pas sam doma, često pre­poručim i da se štene od prvog dana navikava na box u kojem ostaje kada je sam jer se na taj način izbjegne stvaranje štete koju će svako temperamentnije štene na­praviti kada ostane samo. Box je praktičan jer ga mo­žete koristiti primjerice na godišnjem odmoru, na taj način pas ima svoje poznato  "mjesto" i u nepoznatoj oko­lini.

Zdravo, razigrano štene nakon nekog vremena pro­vedenog u igri slatko će odspavati sat, dva pa je do­bro da ga odmah privikavate da spava na svom ležaju. Uko­liko počne spavati na kauču, preselite ga na njegov ležaj, malo ga pogladite dok opet ne zaspe. Navečer, kad se cijela obitelj povuče na spavanje, štene će, razumije se, dotrčati za vama. Za­počinje natezanje oko spavanja u krevetu. Psić će cvi­liti, lajati, pokušat će se svim silama probiti do vas. Sad je na vama da donesete odluku hoćete li ga pustiti u krevet ili ne. No, pustite li ga jed­nom, isto će tražiti i sljedeći dan. Ako ustrajete nekoliko dana na tome da spava na svom ležaju ili u svom boxu vrlo brzo će to usvojiti. Mo­žete po noći njegov ležaj premjestiti bliže vama. Po­nekad je dovoljno samo spu­stiti ruku do šteneta i ono se umiri. Maleni psi u većini slučajeva ipak završe u kre­vetu zajedno s vama, no imate li psa teškog dvadesetak pa i više kilograma, uju­tro nećete osjećati noge, a o gurkanju dok pas sanja da i ne govorimo. Dakle, op­rez­no, jer se štene može vrlo lako razmaziti baš kao i ma­lo dijete.

Oko obavljanja nužde pos­­tavlja se najviše pitanja. Prvo vrijeme štene ne mo­žete iz­voditi van jer nije cijepljeno, pa to mora biti neko mjesto u stanu (balkon, ku­paonica). Možete kupiti pi­je­sak za mačke, koji je dosta pogodan jer upija miris mo­kraće, no većina štenaca zaključit će kako je pijesak mnogo zabavnije izbacivati van iz kutije nego piškiti u njega. Poslužit će stari no­vinski papir ili podmetači - pelene koje možete kupiti u ljekarnama i specijalizi­ra­nim duća­nima, a za razliku od novina jako dobro upijaju.

Najvažnije od svega je da što je moguće više vremena provodite sa štenetom i ba­vite se njime upravo u tom prvom periodu kada stigne u novi dom.

Mjesto za vršenje nužde mora biti smješteno negdje gdje psić može imati malo privatnosti - u kutu hodnika ili u kupaonici. Ukoliko imate kuću s vlastitim dvorištem, možete štene odmah navikavati na vršenje nužde vani. Da biste to postigli, morate ga u početku izvoditi jako često i to po mogućnosti uvijek na isto mjesto. U gradu je nažalost malo odgovarajućih mjesta za izvođenje pasa, a posebno treba paziti da vaš ljubimac ne ide u parkove, te na igrališta koja su namijenjena djeci. Psić star 2 mjeseca obavlja nuždu nakon svakog obroka, kad se probudi, te u igri, pa to može doseći i brojku od dvadesetak lokvica dnevno. Ponekad će pomokriti samo nekoliko kapljica, a katkad iznenađujuće veliku lokvu za svoju veličinu. Svaki put kad štene nuždu obavi vani ili na novinama koje ste za to predvidjeli, treba ga pohvaliti i nagraditi. Ako se ipak dogodi da on to učini bilo gdje u stanu, treba ga uloviti na djelu, dok još vrši nuždu i odnijeti ga van da to tamo dovrši. Naknadno kažnjavanje, guranje njuškice u mokraću ili stolicu nema nikakva smisla, štoviše, može štetiti, jer štene uopće ne shvaća zbog čega ga kažnjavate. U tom slučaju ono povezuje vašu prisutnost s kaznom. Ukoliko ste psića od početka učili da nuždu obavlja u stanu, mogu se pojaviti problemi kad ga počnete izvoditi. Naime, ono ne shvaća da bi to trebalo napraviti vani, pa trpi i jedva čeka da se vrati u stan, na svoje novine. Navikavajte ga tako da komad novina s njegovim mirisom nosite s sobom van. Miris će psića podsjetiti zašto su novine tu. Što više vremena budete provodili sa svojim štenetom, prije će steći naviku obavljanja nužde vani. U roku od nekoliko tjedana shvatit će što se od njega očekuje.

Prvi odlazak u specijalizirani dućan s potrepštinama za kućne ljubimce može biti gadan udarac za vaš novčanik ako točno ne znate što vam je potrebno.

Nemojte odmah kupovati cijelu zbirku četki, češljeva, vitamina i raznih šampona. Za početak nisu vam potrebni. Ovisno o vrsti dlake vašeg psa, dovoljan vam je jedan češalj i jedna četka, a za neke pse dostatna je gumena rukavica.

Dodatke prehrani u vidu vitaminskih prašaka ili tableta nemojte davati psu bez prethodne konzultacije s veterinarom. Ako psa hranite kvalitetnom gotovom hranom za pse, dodaci te vrste nisu potrebni. Kupite dvije metalne zdjelice - jednu za vodu i jednu za hranu. Plastične ne bih preporučila jer ih svaki pas prije ili kasnije gricne dok čeka svoj obrok. Metalne su najpogodnije za čišćenje. Veličina zdjelica ovisit će o veličini psa. Ako imate dugouhog psa (baset, koker) kupite visoku usku zdjelicu predviđenu za te pasmine kako se psu ne bi uši umakale u hranu. Keramičke zdjelice su vrlo lijepe, no nisu praktične osobito ako na podu u stanu imate keramičke pločice - razbit će se ili zdjelica ili pločice ili oboje. Možete kupiti neku vrstu pseće suhe hrane i grickalica od sušene govedine ili bivolje kože koje ćete davati kao nagradu, a ne kao obrok.

Najvažnije od svega je da što je moguće više vremena provodite sa štenetom i bavite se njime upravo u tom prvom periodu kada stigne u novi dom.