• Znanje je najvažnija stavka za skupljače, najbolje bi bilo da u fazi učenja uz sebe imate iskusnu osobu koja će vam na licu mjesta moći ukazati na jestive biljke i plodove

Loša ekonomska situacija, ali i loša kvaliteta hrane dostupne u supermarketima (gdje većina ljudi nabavlja namirnice za svoju prehranu) razlog su što su unazad nekoliko godina (nekoliko desetljeća u određenim dijelovima svijeta) sve prisutniji alternativni načini pribavljanja hrane – pa bilo to sađenjem vlastitog vrta, nabavkom hrane od lokalnih ekoloških poljoprivrednika ili skupljanjem hrane u prirodi.

Skupljanje hrane je svakako najmanje prakticirana aktivnost, no i ona sve više dobiva na popularnosti. Mnogo je razloga zašto je skupljanje hranjivih biljaka i plodova u prirodi korisna aktivnost. Prije svega – na taj način moguće je besplatno pribaviti hranu. Potom, riječ je o najzdravijim namirnicama koje je moguće nabaviti – divlje biljke vrlo su bogate hranjivim tvarima, mnoge od njih imaju ljekovita svojstva, a nisu zagađene pesticidima i drugim sredstvima koja se obilato koriste u proizvodnji namirnica koje su nam široko dostupne. A ne treba zaboraviti ni to da je skupljanje hrane u prirodi ujedno i rekreativna aktivnost – skupljači provode vrijeme na svježem zraku baveći se fizičkom aktivnošću.

Odlučite li se da na skupljanje hrane u prirodi svakako se pobrinite da se dobro pripremite. Dobra priprema znači adekvatnu opremu – obuća i odjeća, adekvatno znanje o onome što ćete skupljati, pribor te izbor lokacije gdje ćete skupljati plodove, odnosno biljke. Znanje je najvažnija stavka, te je dobro skupiti što više informacija iz provjerenih izvora – potražite knjige, časopise i Internet stranice koje su posvećene toj tematici, a svakako bi najbolje bilo da u fazi učenja uz sebe imate iskusnu osobu koja će vam na licu mjesta moći ukazati na jestive biljke i plodove.

Kod skupljanja hrane u prirodi jedan zakon vrijedi iznad svih – nikad ne jedite nešto za što sa stopostotnom sigurnošću ne možete utvrditi što je.  Ako se ipak upustite u konzumiranje hrane za koju niste sasvim sigurni da je prava vrsta, sačuvajte komadić kako biste (u slučaju trovanja) mogli identificirati uzrok.

Kod lokacije je važno da ne odaberete neku koja se nalazi u blizini industrijskih postrojenja, farme životinja ili slično, kako biste izbjegli mogućnost da hrana koju skupite bude kontaminirana.

Što se tiče pribora, najkorisniji alat bit će vam nožić – njime možete rezati biljke i plodove i iskopavati korijenje, a svakako je dobro imati i košaru za nošenje skupljenog blaga. Ovisno o godišnjim dobima, na repertoaru skupljača hrane u prirodi nalaze se različite biljke i plodovi.

Dakle, bez obzira da li je vaša motivacija ušteda, rekreacija, zdrava prehrana, usvajanje nove vještine ili kombinacija svega nabrojanog, jedan od sljedećih vikenda iskoristite za povratak prirodi i otkrijte brojne prednosti skupljanja hrane u prirodi.