Bez prirodne zubne paste nema ni govora o „prirodnom“ načinu života. Htjeli-ne htjeli, kada svakodnevno peremo zube, baš svi progutamo i jedan njen dio


Sve o čemu pričamo kada govorimo o čajevima, eteričnim uljima i drugim biljnim preparatima, dio je cjeline koju često nazivamo prirodan način života. To znači da ćemo u globalu pokušavati što više izbjegavati unositi u organizam svakojake kemikalije koje smatramo štetnima, bilo da dolaze iz hrane, nepotrebnih tableta, kozmetike, sredstava za čišćenje kuće ili sredstava za osobnu higijenu.

Činimo to zato jer se želimo osjećati dijelom sve jače zajednice prirodnjaka koja svoje pobornike nalazi u svim društvenim slojevima, zato jer ne želimo više svojim osobnim izborima zagađivati okoliš ili zato što zaista vjerujemo da kemikalije koje unosimo u i na sebe štete našem zdravlju.

Jedna od osnovnih stvari koju svi koristimo baš svaki dan je zubna pasta.

Bez prirodne zubne paste nema ni govora o „prirodnom“ načinu života. Htjeli-ne htjeli, kada svakodnevno peremo zube, baš svi progutamo i jedan njen dio. Baš svi. Da se nekim čudom dogodi da ništa ne progutamo, svejedno tvari iz zubne paste učetkavanjem ulaze u naše zubno meso, u njegov krvotok i tako putuju ostatkom našeg krvotoka. Dokaz da tvari iz zubne paste ulaze u krvotok zubnog mesa je da neke zubne paste djeluju protiv upale zubnog mesa, dakle, ušle su u njega, zar ne? E, sada kada smo to osvijestili, otiđite na internet i ukucajte riječi „fluor“ (otrovna supstanca koju se još uvijek reklamira kao navodnog saveznika u borbi za ljudsko zdravlje) i „pasta za zube“. Ako niste već od ranije upoznati s time na koliko razina fluor srozava tjelesno i psihičko zdravlje u količinama upotrebne paste za zube, iznenadit ćete se.

Dobra vijest je da postoji jako puno različitih vrsta, ne samo prirodnih, već i  ljekovitih zubnih pasti. One su različite sastavom, okusom, teksturom i načinom upotrebe, ali je svima zajedničko da nemaju fluora i da su zdrave. Najosnovnija inačica, koju baš svatko može izraditi kod kuće, je smjesa od 4/5 zelene Argital gline i 1/5 sode bikarbone. Sve se dobro izmiješa, manja količina nanese se na mokru četkicu za zube, a zube potom operete na uobičajen način.

Kompliciranije prirodne zubne paste također možete sami izraditi, a sve se može naučiti na radionicama izrade prirodnih zubnih pasti koje se povremeno organiziraju.

Sljedeća takva održat će se u Rijeci u Studiju Martina&Natura u četvrtak 7. veljače, pa ukoliko želite svladati vještine spravljanja prirodnih pasti za zube, ne propustite priliku!