28.09.2014.
Prirodno zdravlje
Današnji se čovjek znatno više bavi zakonitostima bolesti nego zakonitostima zdravlja. Nije li to apsurdno? Mislimo na ambulante, bolnice, preglede i lijekove, a daleko manje na savršeno zdravlje. Istina je, na zdravlje počnemo misliti tek kad nas pritisne bolest, a dok smo zdravi kao da činimo sve kako bi čim prije postali bolesni. Ne znam da li je to prokletstvo suvremene civilizacije, ali znam da tako ne bi trebalo biti.
Zdravlje je naše normalno životno stanje, koje se održava u normalnim okolnostima. Dakle, ako želimo ostati zdravi, moramo zdravo i živjeti. Čovjek je sposoban da se održava i obnavlja bez vanjske pomoći, pogotovo bez vanjske pomoći koja ima potencijal velike štete. Pritom svakako moramo razumjeti što nam tijelo poručuje. A upozorenja su znak da briga za zdravlje nije dovoljna.
Između simptoma bolesti (visoka temperatura, razne upale, povraćanje, proljev i sl.) i uzroka bolesti (previše hrane, nepravilna hrana, dugotrajni stres, tjelesna neaktivnost) velika je razlika. Pri akutnoj bolesti, tijelo s razlogom aktivira simptome, jer su oni najčešće neophodni kod samoizlječenja. Drugim riječima, simptomi bolesti najčešće predstavljaju put k ozdravljenju. (Zapitajte se koliko puta ste se bezrazložno uplašili visoke temperature, iako se uz nju brže ozdravi nego bez nje.) Maskiranje simptoma može imati vrlo negativne, pa čak i kobne posljedice za oboljelog. U principu, tako bolest prelazi u kroničnu formu, a nerijetko i u nešto puno gore. Iako svaki dio tijela ima svoju ulogu, ne postoji izolirana bolest. Tijelo djeluje kao cjelina i loš rad nekog organa ugrožava cijeli sustav. Recimo, rak pluća je sistemska bolest, koja je nastala tek nakon mnogo zanemarenih upozoravajućih signala. Izlječenje je moguće, ali samo uz radikalno ispravljanje dubokih uzroka. Na takav način šanse sigurno nisu izgubljene.
Ovdje je važno napomenuti da psiha ima ogroman utjecaj pri nastanku bolesti. Nezadovoljstvo i negativne emocije jako iscrpljuju. Ako briga, strah, ljutnja, bijes, zloba, depresija, zavist, ljubomora, laž ili egoizam imaju važnu ulogu u životu kroz produženo razdoblje, nemojte se čuditi ako zdravlje krene naopako. Vječito mrzovoljni i pesimistični kratko žive. Niti ne stignu shvatiti da ih crni košmar u glavi truje iz dana u dan. S druge strane, stogodišnjaci su optimistički nastrojeni i s vrlo malo psihičkog balasta. Mogli bi nas štošta naučiti o tajnama savršenog prirodnog zdravlja.
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?