• Treba znati da su i psi i mace u mnogočemu različiti od nas pa stoga neki lijekovi koji su za nas relativno bezopasni za njih mogu biti fatalni. Većina lijekova nije bezopasna te sami vlasnici ponekad svom ljubimcu naprave više štete nego koristi prilikom pružanja prve pomoći




U vrijeme godišnjih odmora vlasnici pasa nam često postavljaju pitanje što ponijeti sa sobom, posebno ukoliko putuju na otoke ili u manja mjesta u kojima nema veterinara.

Svaki vlasnik psa posjeduje malu kućnu apoteku za svog ljubimca, no na odmoru vam neće trebati većina tih sredstava.

Različite masti, kremice, kapi za oko ili uho, antibiotski sprejevi pa čak i antibiotici u kapsulama ili sirupu neizostavni su dio većine takvih mini ljekarni. Mnogi vlasnici pasa nastoje pružiti prvu pomoć ljubimcu na isti način na koji bi pomogli sebi, pa vrlo često daju lijekove kao što su aspirin, andol, voltaren-lijekove kojih ima u svakoj kućnoj apoteci. Neki od ovih lijekova koji djeluju protuupalno, snižavaju tjelesnu temperaturu i djeluju analgetski imaju i neka djelovanja koja nisu baš bezopasna. Treba znati da su i psi i mace u mnogočemu različiti od nas, na različit način metaboliziraju lijekove, vrijeme poluživota nekog lijeka također je različito od onog u čovjeka pa stoga neki lijekovi koji su za nas relativno bezopasni za njih mogu biti fatalni.

Želim naglasiti da većina lijekova nije bezopasna te da sami vlasnici ponekad svom ljubimcu naprave više štete nego koristi prilikom pružanja prve pomoći. Na odmor svakako uzmite nekoliko sterilnih gaza i povoj, jer se lako dogodi da se pas poreže na kakvo staklo u moru ili pak rani šapice hodajući po vrućem kamenju. Dobro će doći i koja vazelinska gaza kako se povoj ne bi zalijepio za ranu. Svakako uzmite sredstvo koje umiruje reakcije od uboda insekata, a nemojte zaboraviti niti na preventivu za buhe i krpelje te po potrebi zaštitu od komaraca i papatača. Što se tiče antibiotske terapije vrlo se često dešava da vlasnici sami daju antibiotike napamet, ne znajući niti potrebnu dozu, niti vremenski razmak u kojem se određeni antibiotik aplicira, a vrlo često ga daju i onda kada nije potreban. Oko ovakve terapije radije se telefonski konzultirajte sa svojim veterinarom.

Što se tiče dodatnih lijekova koje je potrebno uzeti na odmor, također se posavjetujte sa svojim veterinarom. Poznavajući vašeg ljubimca i njegove probleme, sigurno će vam dati najbolji savjet.

I na kraju, imajte na umu jedno od osnovnih načela medicine: primum non nocere (prvenstveno ne naštetiti)!