Negativan utjecaj elektromagnetskih polja na zdravlje nije nova vijest. Tu mislim na život blizu dalekovoda, ali i utjecaj raznoraznih uobičajenih elektroaparata. Kada se u sve uključe i radio-valovi, shvatit ćemo da smo okruženi negativnom atmosferom. Već se barata i pojmom „prljava struja“. (Pogotovo se upire prstom na računala i plazmu - TV.) Povezuju je s brojnim zdravstvenim problemima, uključujući astmu, multiplu sklerozu i dijabetes.

Analizirali su elektromagnetski osjetljive dijabetičare. Pri najzasićenijem okruženju, dijabetičari tipa 1 trebali su više inzulina nego obično, a krvni šećer bio je NEUOBIČAJNO POVIŠEN i kod dijabetičara tipa 2. Jedan dijabetičar je ovako opisao situaciju: „Za mene SJEDENJE PRED RAČUNALOM ZNAČI POGORŠANJE BOLESTI. Slično se događa i u bolničkom okruženju.“ Brojni najsuvremeniji (ali i potencijalno opasni) uređaji čine bolničku zonu NAGLAŠENO NEZDRAVOM. Kod nekih osoba, boravak u elektro-zasićenom okruženju jasno će ukazivati na prisutnu šećernu bolest, dok će pri izlasku iz te zone razina šećera ukazivati tek na PREDDIJABETIČKO STANJE. IZGLEDA DA JE RIJEČ O SPECIFIČNOJ FORMI DIJABETESA, KOJA SE POKREĆE POD UTJECAJEM OKOLIŠA. Dijabetes tipa 3? Pa, šetnja po trgovini sa stotinjak upaljenih televizora svakako nije dobra ideja.

Kako uopće smanjiti izloženost zagađenjima, koja dovode do dijabetesa? Volim naglasiti da sa planete (kakva god da je) ne možemo pobjeći, ali preventivne mjere su moguće. Za uklanjanje arsena iz pitke vode, na raspolaganju su brojni filtri. NEKI UKLANJAJU BLIZU 100% ukupne kontaminacije. Za dekontaminaciju organizma također postoje preparati, koji VEŽU NA SEBE ŠTETNE TEŠKE METALE. Jedan od najučinkovitijih je homeopatski pripravak HMD (Heavy Metal Detox), koji vas oslobađa arsena, aluminija, antimona, berilija, kadmija, olova, žive i urana. Pri tome, ESENCIJALNI MINERALI OSTAJU SAČUVANI.

Zatrovanost dioksinom i DDT-om najlakše se smanjuje izbjegavanjem hrane životinjskog porijekla. Sve druge alternative su teško provedive. Reduciranje bisfenola A lakše je nego što možda mislite. Prvo, konzumirajte svježu hranu što je više moguće. Svako konzerviranje uništava vrijedne sastojke, a ambalaža vas, vrlo izvjesno, truje. Generalno, valja IZBJEGAVATI PLASTIČNU I LIMENU AMBALAŽU ZA HRANU. Naravno, i tu ima boljih i lošijih varijanti. Plastična ambalaža s reciklažnom oznakom 7 sadrži bisfenol A, dok su varijante pod brojem 1, 2 i 4 sigurnije. Pri izboru dječjih bočica, birajte one od stakla, polipropilena ili polietilena. UOBIČAJNE PLASTIČNE BOCE ZA PIĆA SU NEZDRAVE. (Preferira se staklo.) Ako već koristite mikrovalne uređaje (što je, samo po sebi, štetno), onda makar nemojte gurati plastiku u pećnicu. Bolji su staklo i keramika.

Još nekoliko riječi o blagotvornom učinku tjelesnog vježbanja na prevenciju dijabetesa. Zapravo, tu postoje neke nejasnoće. Ukoliko su zagađenja iz okoliša (a ne debljina) ključni faktor kod nastanka dijabetesa, onda je preventivni učinak fizičke aktivnosti teže objasniti. Možda kontinuirano vježbanje PODRAZUMIJEVA I ZDRAVIJE PREHRAMBENE NAVIKE, UKLJUČUJUĆI I MANJE ŽIVOTINJSKIH MASTI. A možda je sve u činjenici da vježbanje, samo po sebi, povećava unos kisika, a to znači i BOLJU DETOKSIFIKACIJU. Naravno, izbjegavanje fizičkog napora za inače zdravu osobu sigurno nije preporučljivo, pa makar je preventivni dijabetički učinak manji nego se ranije mislilo.