Kako sačuvati dobro stanje u crijevima? Najvažnije, izbjegavajte antibiotike, osim u slučajevima životne ugroženosti. Kontracepcijske tablete također uništavaju dobre bakterije.
Kada su kod autistične djece probali s uvođenjem probiotika Lactobacillus plantarum, rezultati su bili toliko dobri, da su se čak i znanstvenici iznenadili. O oduševljenju kod roditelja da i ne govorimo. Da li to znači da nam bakterije (doslovno) kreiraju zdravlje i bolest? Kako djeluju probiotici?
Do nedavno se smatralo da probiotici djeluju isključivo na način da zauzmu mjesto na crijevnim stjenkama, čime sprečavaju kolonizaciju drugih, manje dobrih crijevnih bakterija. Ali, izgleda da je proaktivni utjecaj puno širi.
Koktel bakterija iz probiotika proizvodi supstance (kiseline, hidrogen peroksid i sl.), koje reduciraju štetne bakterije i utjecaj njihovih toksina. Južnokorejska studija je pokazala da je koncentracija vrlo korisnih „stanica-ubojica“ 35% veća nakon terapije probioticima.
Znamo da se probioticima obično pribjegava nakon antibiotskih terapija, koje u crijevima ostavljaju, doslovno, pustoš. Osobito je opasna proliferacija jedne od najgorih vrsta (Clostridium difficile), što se ponekad događa nakon terapije antibioticima. Proljevi tu znaju biti vrlo dugotrajni i iritirajući, a probiotici jedino sredstvo koje pomaže. I još jedan zanimljiv primjer. Medicina zapravo nema lijeka za Crohnovu bolest. Ali, izgleda da i tu uzrok bolesti leži u narušenoj crijevnoj flori. Terapija s visokim dozama probiotika dovodi do remisije kod dvije trećine oboljelih. Sve počinje i završava s bakterijama.
Kako sačuvati dobro stanje u crijevima? Najvažnije, izbjegavajte antibiotike, osim u slučajevima životne ugroženosti. Kontracepcijske tablete također uništavaju dobre bakterije. Za buduće majke: ako je ikako moguće, izbjegavajte porod carskim rezom. Dugotrajno dojenje je zalog zdravlja u budućnosti. U prehrani valja koristiti cjelovito zrno žitarica, a rafiniranu i zašećerenu hranu izbjegavati.
Kada birate probiotike, najbolja je kombinacija vrsta Lactobacillus i Bifidobacterium. U principu su sigurniji probiotici u tekućem obliku, nego oni u kapsulama. Analize pokazuju da ponekad u kapsulama uopće nema živih bakterija ili je stvarni sadržaj manji od 5% deklariranog. Praškasti sadržaj kapsula vrlo je osjetljiv, tako da je degradacija moguća daleko prije isteka roka upotrebe. Pouzdaniji su proizvodi renomiranih proizvođača. Tu je kvaliteta daleko bolja, a prevare rjeđe.