Proces oporavka je spor i zahtijeva razumijevanje pacijenta o uzrocima nastalog stanja i načinu na koji fizioterapija nastoji ukloniti problem
Upalni procesi na sinovijalnoj ovojnici zgloba (zaduženoj za lučenje zglobne tekućine) mogu biti uzrokovani traumom, degenerativnim procesima u zglobu, te reumatološkim bolestima. U manjem broju slučajeva, niti jedan od spomenutih uzroka nije prisutan, pa ipak, otok zgloba, a najčešće koljena traje tjednima uz manja poboljšanja i pogoršanja.
Ponekad, otok se pojavi poslije dužeg hodanja ili sjedenja, da bi se polako povukao, pa potom ponovo pojavio.
Obično u povijesti bolesti postoji trauma samog zgloba, koja nije dovoljno dobro sanirana. U manjem broju slučajeva, poslije dobro izvedene operacije, sama sinovija postane vrlo osjetljiva, te reagira upalno i pri minimalnim stresovima.
Kod ovog stanja, važno je razumjeti da se radi o iritabilnom tkivu, što će reći da je prag podražaja sinovijalne ovojnice vrlo mali. Tako se obrambeni refleks, koji podrazumijeva oticanje zgloba kao mjeru prevencije daljnjeg oštećenja zglobnih struktura, javlja i onda kada ta opasnost ne postoji.
U liječenju sinovitisa, moguće je prekinuti začarani krug smanjenjem iritabilnosti sinovije injekcijama u koljeno, ili lijekovima protuupalnog djelovanja. No u većini slučajeva, potrebno je provesti sanaciju postojećeg stanja kroz specifičnu fizioterapiju. Ona se sastoji jednim dijelom od umirujućih fizioterapijskih postupaka poput elektroterapije, lasera, ultrazvuka, presoterapije i sl., dok se drugim dijelom, a kroz specifično vježbanje, nastoji povećati prag mehaničkog podražaja same sinovije.
Proces oporavka je spor i zahtijeva razumijevanje pacijenta o uzrocima nastalog stanja i načinu na koji fizioterapija nastoji ukloniti problem.
Ipak, uz nešto upornosti, kod većine pacijenata stanje se unutar nekoliko tjedana ili mjeseci posve sanira. Kod jednog dijela sinovitisa, s hrskavičnim ili drugim oštećenjima zgloba u podlozi, nužno je trajno nastaviti s profilaktičnim vježbanjem.