Ovo oboljenje nastaje kada je u cirkulaciji prisutna povećana količina hormona štitnjače T3 i T 4. Štitnjača je žlijezda sa unutarnjim izlučivanjem, a proizvodi dva hormona tiroksin(T4) i trijodtironin(T3). Hormoni štitnjače potiču kompletan metabolizam . Izlučivanje hormona štitnjače regulirano je hormonom koji izlučuje hipofiza, a nazivamo ga TSH = Thyroid Stimulating Hormone. Ovo oboljenje je najčešće endokrino oboljenje u mačaka. Kod 70% oboljelih mačaka nalazimo povećanje štitne žlijezde koje nazivamo hiperplazija, a rjeđe se radi o adenomu. Dok je kod pasa najčešći uzrok hipertireoidizma karcinom štitne žlijezde, maligne promjene štitne žlijezde kod mačaka nalazimo u vrlo malom postotku slučajeva. Uzrok relativno čestog problema povećanja štitnjače kod maca još uvijek nije sasvim razjašnjen. Obolijevaju mace u zreloj i starijoj dobi, većina ih je u vrijeme postavljanja dijagnoze starije od 10 godina. Kako hormoni štitnjače utječu na rad mnogih organa, dolazi do oboljenja sa nespecifičnim simptomima, a izraženost istih najviše ovisi o tome koliko dugo je oboljenje prisutno. Bolest je progresivna, ali se razvija polako, pa nerijetko vlasnici ne primjećuju ništa neobično sve dok maca ne počinje mršavjeti ili se razvije neki drugi simptom koji će alarmirati vlasnika. Tipično je da mace imaju odličan apetit te da su vrlo živahne za svoje godine, pa zbog toga u većini slučajeva vlasnici ne misle da je maca bolesna.
Gubljenje na tjelesnoj težini unatoč dobrom apetitu, pojačano opadanje dlake spadaju među najizrazitije simptome. Tipično je za ove mace i da teško podnose stres te su često vrlo nekooperativne tijekom pregleda kod veterinara. Već sam transport do veterinara automobilom kod njih će izazvati iznimnu uznemirenost. Možemo reći da su ove mace hiperaktivne, što vlasnici nerijetko primijete kao izrazitu promjenu u ponašanju. Maca može biti nemirna, burno reagira na podražaje iz okoline, a može i postati agresivnija. Ponekad hodaju po stanu i ne mogu si naći mjesto.
Zdrava štitna žlijezda kod mačaka ne može se napipati, pa je palpacija vrata obavezan dio kliničkog pregleda kako bismo ustanovili eventualno povećanje štitnjače.
Mršavljenje je posljedica gubljenja mišićne mase što u kasnijoj fazi bolesti može dovesti do opće slabosti bolesne mace. Povremeno se javljaju proljev, povraćanje, a vlasnici nam navode da su količine izmeta mnogo veće nego prije što je povezano sa pojačanim apetitom.
Ukoliko posumnjamo na ovo oboljenje macama moramo izvaditi krv kako bi prekontrolirali nivo hormona T3 i T 4. Kod većine bolesnih te vrijednosti će biti iznad normalnih i na temelju toga možemo postaviti radnu dijagnozu. No , da sve ne bi bilo jednostavno, postoje slučajevi hipertireoidizma kod kojih su vrijednosti T3 i T4 u krvi normalne. Ovo se može objasniti variranjem vrijednosti tijekom dana ili istovremenom prisutnošću nekog drugog oboljenja zbog kojeg dolazi do smanjivanja vrijednosti ovih hormona.
Oboljenje se može liječiti kirurški- odstranjivanjem promijenjene žlijezde ili konzervativno davanjem  antitiroidnih lijekova. Kod konzervativnog liječenja terapija je doživotna.