Što trebam učiniti da bih prodao svoju uslugu/proizvod u inozemstvo, otvoriti obrt ili tvrtku? Koliko država uzima poreza i trebam li sklopiti ugovor sa svakim klijentom?


Člankom 17. Zakona o trgovini, propisani su uvjeti za obavljanje trgovine s inozemstvom, kojima je uređeno da se trgovina s inozemstvom obavlja temeljem ugovora između trgovca u RH i osoba sa sjedištem u inozemstvu sukladno propisima te međunarodnim sporazumima i ugovorima.

Odredbama članka 18. stavka 1. ovog zakona, propisano je da je izvoz i uvoz robe i usluga obavljen kad je roba ocarinjena i kada je prešla carinsku crtu, odnosno kada je usluga pružena.

Odredbom stavka 2. istog članka, određeno je da je trgovina uslugama s inozemstvom pružanje usluga:

- s područja RH na područje druge države, odnosno s područja drugih država na područje RH,
- domaće pravne ili fizičke osobe stranoj osobi na području RH,
- domaće pravne ili fizičke osobe putem komercijalne prisutnosti u drugoj državi , odnosno strane osobe putem komercijalne prisutnosti u RH,
- domaće fizičke osobe na području druge države, odnosno strane fizičke osobe na području RH.

Člankom 26. stavkom 1. istog zakona, propisano je da trgovac može slobodno kupovati robu u inozemstvu i tu robu uvoziti ili privremeno uvoziti radi ponovnog izvoza, odnosno tu robu neposredno prodavati u inozemstvu (poslovi posredovanja).

Za obavljanje trgovine s inozemstvom (uvoz-izvoz),morate biti registrirani za posredovanje u trgovini ili trgovinom na veliko.

Za ispravne isporuke usluga ili proizvoda obvezno trebate izdati račun sa svim propisanim elementima. Porezne obveze se plaćaju za ukupnu poduzetničku djelatnost za određeno obračunsko odnosno porezno razdoblje.

Obratite se nadležnom tijelu ureda državne uprave, službi za gospodarstvo zbog podizanja propisanih obrazaca, a tamo možete dobiti i detaljnije informacije.