05.12.2002.
Promet u tunelu (2)
Pri ulasku u tunel povećajte svoju pažnju: smanjite brzinu, uključite kratka svjetla, poštujte prometne znakove, očekujte iznenađenja, a i oči se moraju priviknuti na slabije osvjetljenje.
Za dnevnog svjetla, a posebno po suncu naše oči priviknute su upravo na taj intenzitet svjetla. Naglim ulaskom u tunel situacija se bitno mijenja. Privikavanje oka ili akomodacija sa svjetla na tamu (širenje zjenice oka) traje oko 30 do 35 sekundi. Zbog te pojave događa se da u prvim trenucima vozač ne vidi dobro - svega oko 20 m. Stoga, smanjite brzinu i osigurajte vrijeme za akomodaciju oka. U tih 30 sekundi, pri brzini od 60 km na sat, vozač sa svojim vozilom prijeđe oko 500 (!) metara, a da mu se oči nisu kako treba prilagodile na tamu.
Pri izlasku iz tunela nastupaju problemi suprotne prirode. Privikavanje oka ili akomodacija sa tame na svjetlo (sužavanje zjenice oka) traje oko 5 do 6 sekundi. Zbog naglog izlaska na dnevno svjetlo vozač je u prvim sekundama zaslijepljen, ne vidi daleko ispred sebe i ne može raspoznavati predmete ispred vozila. Stoga, vozite i dalje oprezno sve dok vam se oči ne prilagode na dnevni intenzitet svjetla i, tek tada, povećajte brzinu.
Što ako u tunelu dođe do zastoja? Čim shvatite opasnost:
- gledajte iza, smanjite brzinu, te uključivanjem svih pokazivača smjera upozorite druge na opasnost, a ako ste prisiljeni zaustaviti svoje vozilo:
- isključite motor, zatvorite prozore, isključite ventilaciju, ne izlazite bez potrebe iz vozila - čuvajte se otrovnih ispušnih plinova! Tada:
- brzo procijenite situaciju, a ako postoji predviđen prostor za to i ako je postavljen znak "Obvezno polukružno okretanje" - okrenite se i napustite tunel.
Što ako se u tunelu dogodi kvar na vozilu? Uključite odmah sve pokazivače smjera i upozorite druge. Vozite silom inercije do prvog proširenja i zaustavite se. Osigurajte vozilo i propisno ga obilježite. Tražite pomoć (telefonom ili na drugi način).