Sam propuh ne može učiniti ništa loše, odnosno nije dobro prelaziti preko zakočenja i bolova u vratu pravdajući ih vanjskim faktorima. Takvi simptomi neizostavno ukazuju na probleme u samom vratu i vratnoj kralježnici
Kada proljeće stigne u naše krajeve, onda stigne naglo, bez pravog prijelaza, pa tako ne kažemo uzalud da u Primorju iz kaputa prelazimo u kratke rukave i obrnuto. Nagli porast temperature tjera nas da otvaramo prozore, kako u kućama i stanovima, tako i one u automobilima. Poslije dužih vožnji s otvorenim prozorima, nije rijetkost doživjeti bolove u kombinaciji sa zakočenjem mišića u vratu. No, treba reći da propuh s bolovima ima vrlo malo veze. On je tek povod, dok je uzrok redovito dublji. Jer, kako to da svi oni koji se voze u automobilu s otvorenim prozorom nemaju istu posljedicu? Problem je, naravno, u samoj vratnoj kralježnici. Promjene tkiva koje dolaze s godinama, poput degenerativnih, ili pak stresne ozljede, kao što su padovi ili prometne nesreće, mijenjaju odnose kako među kralješcima, tako i unutar mekih tkiva koja okružuju kosti.
Kada tako promijenjeni odnosi dovedu do blagih pritisaka ili nadražaja na živčane spletove koji izlaze iz vratnog segmenta kralježnice, tada se pojačava tonus mišića (odnosno njihova napetost u mirovanju). To je, u prijevodu, plodno tlo za bolove i zakočenja, no, ipak samo plodno tlo.
Potreban je još samo otponac koji će pojačani tonus dovesti do grča, a s njim i do bolova, koji znaju biti i nesnosni. Taj otponac može biti hladnoća u obliku strujanja hladnog zraka ili propuha. Kod zdravih ljudi takvo strujanje uzrokuje pojačanu napetost mišića kao obrambenu reakciju protiv pothlađivanja. Kod onih s određenim patološkim promjenama na sustavu vratne kralježnice događa se isto, s tim da je refleksni odgovor tijela zbog već prisutnog povećanog tonusa prejak, pa dolazi do grča. Takav grč može pomaknuti kralješak ili neki drugi meki dio tkiva te na taj način izvršiti pritisak na živac i izazvati bol.
Dakle, posve je jasno da sam propuh ne može učiniti ništa loše, odnosno nije dobro prelaziti preko zakočenja i bolova u vratu pravdajući ih vanjskim faktorima. Pogotovo kada su učestali, takvi simptomi neizostavno ukazuju na probleme u samom vratu i vratnoj kralježnici. Neliječeni, oni će vjerojatno s vremenom postajati sve gori i gori. Zato je dobro obratiti pažnju, pa ako se zakočenje u vratnom segmentu pojavi više od jednom godišnje, valja učiniti rendgensko snimanje, koje će pokazati točnu lokaciju i opseg promjena. Nakon toga se može krenuti u liječenje, koje ne mora nužno biti provedeno u liječničkoj ili fizioterapeutskoj ordinaciji. Iz iskustva mogu reći da kod takvih stanja najviše pomažu upravo vježbe i to vježbe istezanja. One povećavaju fleksibilnost malih zglobova kralježnice te produžuju ligamente i tetivno-mišićni sustav. Na taj način smanjuje se povišeni tonus te se prorjeđuju zakočenja u vratu. Ipak, dobro je naučiti vježbe istezanja za vrat od fizioterapeuta, jer postoje različiti pristupi istezanju, od kojih neki mogu i pogoršati stanje u već ozlijeđenoj kralježnici.