24.07.2003.
Proširene (varikozne) vene
Oko 30% stanovništva starijeg od 25 godina ima problema s venama, a žene obolijevaju čak četiri puta češće od muškaraca. O proširenim venama govorimo kada je promjer vene trajno proširen najmanje 4mm. Te promjene najčešće zahvaćaju velika odvodna venska stabla, ali mogu biti zahvaćene i sitne sabirne vene u koži i/ili potkožnom tkivu. Proširene (varikozne) vene su vijugava venska proširenja plavkaste boje uz površinu kože, a mogu se javiti u bilo kojem dijelu tijela. Najčešće su prisutne na potkoljenicama i unutrašnjoj strani natkoljenica. Stijenka vena je "manje vrijedna" tj, dolazi do gubitka vezivnog elastičnog tkiva koje okružuje mišićni sloj venske stijenjke. Za vrijeme samog procesa slabljenja stijenjke proširenja obično nisu vidljiva, ali mogu se osjetiti bolovi u nogama, peckanje i svrbež kože. Zahvaćena noga obično je i lakše otečena.
Predispozicija za nastanak proširenih vena je prekomjerna tjelesna težina, trudnoća, hormonalne promjene tijekom menopauze, posao koji zahtijeva dulje stajanje, pozitivna obiteljska anamneza. Za većinu površinski proširenih vena nije potreban medicinski tretman, no ako one predstavljaju izraziti estetski problem, mogu se tretirati sklerozacijom (metoda uštrcavanja sklerozantnih kemijskih tvari, čime se vene "povlače"). Za duboko smještene vene koje izazivaju i zdravstvene probleme (npr. mogućnost tromboze) potreban je kirurški zahvat. Poseban estetski problem su "popucale kapilare" ili venektazije. One su plavoljubičaste ili plavocrvene boje, a nastaju zbog proširenja najsitnijih vena (venula) koje spajaju kapilare s manjim venama u koži i/ili potkožnom tkivu. Većeg su promjera i dugačke su nekoliko centimetara. Najčešće su smještene oko skočnog zgloba te na natkoljenicama i potkoljenicama. Javljaju se zbog promjena u stijenjci krvnih žila ili okolnog tkiva, a razvoju bolesti pogoduje trudnoća, prekomjerna težina, starost i česti boravci u sauni. Tretiraju se sklerozacijom ili laserom.
Higijenske mjere za sprječavanje nastanka proširenih vena:
- redovita tjelovježba (naročito se preporuča hodanje)
- smanjiti prekomjernu tjelesnu težinu
- izbjegavati duže stajanje, a ako se to ne može izbjeći, onda svakih nekoliko minuta potrebno je prebaciti težinu s jedne noge na drugu. Dok sjedite nemojte noge držati prekrižene.
- nositi elastične čarape koje izvana podupiru vensku stijenjku. Ako su proširenja vena velika i brojna, poželjno je zahvaćeni dio noge zamotati elastičnim zavojem u smjeru od nožnih prstiju prema koljenu, ali potrebno je paziti da pritisak zavoja nije preslab - jer tada nema učinka, niti prejak jer tada dolazi do slabljenja cirkulacije i nastanka dodatnih tegoba
- konzumirati što više svježeg voća i povrća te kruh od cjelovitih (integralnih) žitarica
- kako biste spriječili oticanje uzimajte što manje soli (sol "navlači" vodu)
- prilikom odmora noge stavite u lagano povišeni položaj
- u slučaju duže vožnje automobilom, zaustavite se svakih sat vremena i malo prošetajte.