Debljina stakla vrlo malo utječe na koeficijent, ali upotreba stakla niske emisije (“low-e” staklo) znatno utječe na koeficijent prolaska topline.


Mjera zamjene prozora i vanjskih vrata (također i balkonskih), neovisno da li je riječ o poboljšanju pos­tojećih (reparacija) ili zamjeni sa novim elementima, jedna je od češćih i opće poz­natih mjera energetske učinkovitosti. Puno prije ne­go je postalo aktualno energetsko certificiranje stanari su, u skladu sa svojim mo­gućnostima, individualno mi­jenjali i ugrađivali novu vanjsku stolariju.

Razlozi su bilo svakojaki, od modernizacije, nemo­guć­nosti održavanja posto­jeće stolarije, nemogućnosti sprječavanja “propuha”, zatvaranja zidnih stijena. Pos­ljedica je uvijek bila ista, smanjivanje ventilacionih i transmisijskih (prelazak to­pline) gubitaka.

Tijekom energetskog pregleda vrlo je bitno ustanoviti slijedeće:
- tipove i stanje staklenih dijelova
- materijal okvira
- postojanje i stanje od­re­đe­nih premaza ili filtera stakla
- tip prozora (jednostruki, dvostruki...)
- postojanje zaštite za sun­ce
- poziciju i orijentaciju prozora i vrata

Prije spomenuti ventila­cijski (gubici provjetrava­njem) i transmisijski (prijelaz topline) gubici mogu ukupno činiti i do 50% top­linskih gubitaka zgrade.

U ukupnim gubicima sudjeluju staklo i okvir. Ok­vir mora zadovoljiti dobro brtvljenje („dihtanje“), pre­kid hladnog mosta, jednostavno i lako otvaranje i zatvaranje, te nizak koeficijent prelaska topline.

Stakla mogu biti izolacijska, dvoslojna ili troslojna, sa različitim punjenjem (plin), te premazima čime se po­boljšavaju toplinske karakteristike.

Na nizak koeficijent pro­laska topline stakla utječu slijedeći faktori:
- koeficijent se smanjuje većim brojem međuprostora i većim razmakom između tih međuprostora. Manja vrijednost U koeficijenta se postiže dakle, uporabom dvo­­slojnih i troslojnih izo-stakla,
- ukoliko se međuprostor ispuni plinom (argon) sma­njiti će se koeficijent
- debljina stakla vrlo malo utječe na koeficijent, ali upo­treba stakla niske emisije („low-e“ staklo) znatno ut­ječe na koeficijent prolaska topline.
Materijali za prozorske okvire (čine 15-30% povr­šine prozora) bitan je faktor za uštedu energije. Najčešće je riječ o slijedećim materijalima ili kombinaciji ma­terijala:
- plastični okvir
- plastični okvir sa alumi­nijskom zaštitom sa vanjske strane
- drveni okvir
- drveni okvir sa aluminij­skom zaštitom sa vanjske strane
- aluminijski okvir