25.01.2015.
Prva cijepljenja psića
Na tržištu je više različitih vakcina, različitih farmaceutskih tvrtki. Uglavnom ta cjepiva štite od štenećaka, parvoviroze, hepatitisa uzrokovanog adenovirusom, bolesti dišnog sustava uzrokovanih virusom parainfluenece i leptospiroze.
Cjepivo će izazvati imunološki odgovor organizma, odnosno potaknuti će nastanak antitijela na navedene antigene. Antitijela sadrži i krv kuje-majke pa njena antitijela štite psiće u prvim tjednima života. Titar maternalnih antitijela u štenaca počinje padati te ona u potpunosti nestaju kada su psići stari 12 do 16 tjedana. Upravo zbog prisutnosti maternalnih antitijela vrši se viškratna aplikacija cjepiva, odnosno psiće revakciniramo.
Kada apliciramo cjepivo štenetu starom 7 tjedana, koje još uvijek ima relativno visok titar maternalnih antitijela, ona zapravo interferiraju sa imunološkim odgovorom malog organizma. Možemo reći da na neki način neutraliziraju cjepivo. Ovo je važno kako bi vlasnici pasa razumjeli da je štene nakon prve vakcine najosjetljivije na moguću infekciju i zato je vrlo važno da nije u kontaktu sa drugim psima.
Nakon tri tjedna ponavljamo cijepljenje. Sada je to štene staro oko 2 i pol mjeseca. Mnogim novim vlasnicima ovo će zapravo biti razlog prvog posjeta veterinaru jer prvo cijepljenje nerijetko obave uzgajivači.
U ovoj dobi titar maternalnih antitijela sigurno je manji, a moguće je da ih više ni nema, pa možemo očekivati solidan imunološki odgovor. Treća vakcinacija koju obavljamo u dobi od 13 do 14 tjedana daje dobar imunološki odgovor protiv navedenih infektivnih bolesti u 95% slučajeva. U toj dobi maternalnih antitijela u pravilu više nema.
Cijepljenje protiv bjesnoće obavlja se u dobi od navršena 3 mjeseca i to u roku od 15 dana, a prilikom cijepljenja protiv bjesnoće psiću apliciramo mikročip.
Možemo reći da ste u prva 2 mjeseca kod veterinara svaka 3 tjedna. Prvi posjet obično je savjetodavan. Nakon obavljenog programa cijepljenja kod štenaca, vakciniramo jednom godišnje.
Ukoliko ste udomili štene starije od 3 mjeseca prvo ćemo ga cijepiti protiv bjesnoće i zamoliti vlasnika za strpljenje sa šetnjama dok ne cijepimo i zarazne bolesti.
Naravno da cjepivima ne možemo našeg ljubimca zaštititi od svih mogućih bolesti, no budimo sretni da barem za neke postoje cjepiva. Ovdje važi zlatno pravilo bolje spriječiti nego liječiti. Liječenje svih navedenih bolesti vrlo je skupo a uspjeh upitan, a o patnjama psa i vlasnika da i ne govorimo.
Cijepljenja treba obaviti onako kako vam savjetuje vaš veterinar, te se strogo držati pravila o izolaciji tokom perioda vakcinacije.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani