Ukoliko ste sami, osigurajte mjesto nezgode, tako što ćete vaš auto parkirati na cesti, iza nezgode desno, dovoljno daleko da još neko vozilo ne naleti na udes. Upalite četiri žmigavca i postavite sigurnosni trokut. Nije se jednom dogodilo da vozilo u brzini naleti na naizgled manji udes, koji se tek tada pretvori u veći

 

Svi smo mi, za dobivanje vozačke dozvole, morali proći tečaj prve pomoći. Neki su to olako shvatili, neki ozbiljnije, a neki se više i ne sjećaju što se tamo učilo. Ponekad se tečaj pamti po dogodovštinama, kao kad je kolega neracionalno trošio zavoj prilikom zamatanja grudnog koša prsatoj susjedi iz klupe, pa mu je već na sredini nestalo materijala zbog dobrih oblina spomenute.

Predavač mu to nije uzeo za zlo jer je rekao da bi se vjerojatno i njemu tresle ruke na takvim planinama. No da li ste ikada razmišljali da i vi možete doći u situaciju nekome spasiti život, ako postupite odlučno, brzo i naravno pravilno.

Cilj ove teme nije medicinski, zato ćete, ako ste zaboravili, kupiti priručne knjižice s uputstvima koje vam mogu koristiti u svakoj situaciji, a ne samo u prometu. No, porazna je činjenica, prema nekim istraživanjima, da se velik broj vozača uopće ne zaustavlja pomoći, nego jednostavno projure pored nezgode ili ostanu u vozilima, ako je prolaz nemoguć.

To je potvrđeno simuliranom nezgodom, koju su izveli stručnjaci njemačkog autokluba. Zaista zabrinjavajuće! Takvi izgleda zaboravljaju da bi se i oni mogli naći u sličnoj situaciji. Premalo opravdaju isprike da ne podnose krv, da se plaše ili da se boje zaraze.

Ovo posljednje i nije za odbaciti, kad se zna današnja situacija s AIDS-om, zato bi svako trebao u autu imati tanke, kirurške rukavice, koje se u ljekarni mogu kupiti za par kuna. Trebalo bi imati nekoliko pari, pa mogu koristiti od prometne nezgode do zamjene probušene gume, a da se ruke ne zaprljaju ili ne dobije zaraza.

Ukoliko ste humano stvorenje, nailaskom na prometnu nezgodu u kojoj ima povrijeđenih, imate dva zadatka: zaštiti sebe i povrijeđenog, što bi značilo da ne srljate glavom bez obzira u panici, pa da i vi budete povrijeđeni. Dakle, najprije, ukoliko ste sami, osigurajte mjesto nezgode, tako što ćete vaš auto parkirati na cesti, iza nezgode desno, dovoljno daleko da još neko vozilo ne naleti na udes. Upalite četiri žmigavca i postavite sigurnosni trokut. Nije se jednom dogodilo da vozilo u brzini naleti na naizgled manji udes, koji se tek tada pretvori u veći, naročito ako se netko od putnika, onako ošamućen izvukao iz automobila ili je ispao na cestu. Tada ste i vi u opasnosti.

Ukoliko imate mobitel, a vidite da ima ranjenih, odmah pozovite prvu pomoć ili to dajte u zadatak prvom vozilu koje naiđe. Povrijeđene osobe treba zaštititi od gore nezgode ili pogoršanja. Ni u kom slučaju se nesvjesno mjestu nezgode ne približavajte s upaljenom cigaretom, jer je opasnost od požara velika, a dolazi od puknutih cijevi kroz koje curi benzin.

Ako motor još radi, a pristup kontakt bravi je moguć, odmah ga ugasite. Primijetite li pojavu plamena, pohitajte u svoj auto po protupožarni aparat, ukoliko ga imate, ako ne, bacite neku deku ili iščupajte svoju navlaku, sjedala i tako ugasite vatru.

Ono što uvijek treba znati-nikada gasiti vodom! Ako je vozilo na boku, treba ga uz nečiju pomoć uspraviti na kotače, jer je jedino tako moguće dati prvu pomoć, ili izvući vozača ili putnika. U tim trenucima svaki povrijeđeni izgleda jako loše, jer je obliven krvlju i od doživljenog šoka. No to ne mora značiti da je situacija doista loša, pa da ga ostavimo, misleći da se više ne može pomoći.

Treća stvar koju morate poduzeti je pravilan transport do najbliže zdravstvene ustanove, osim u slučajevima kad smatrate da postoji mogućnost da je povrijeđena kičma. Tada treba sačekati dolazak hitne pomoći, a doktori će ocijeniti kako treba dalje.