Priče kao što je ova, redovna su pojava u ambulantama Scipion poliklinike, ali i unutar ortopedskih, fizijatrijskih i fizioterapeutskih ordinacija drugih zdravstvenih ustanova. One pokazuju kako je potreba pacijenta da “vidi” objektivan dokaz svojeg zdravstvenog stanja izrazita, te da je izvor informacija o potrebnim koracima kod prisutnog zdravstvenog problema pomaknut sa liječnika ili fizioterapeuta, na Internet. U većini slučajeva, posljedice “obrnutog” pristupa dijagnostici su benigne-nešto više potrošenih novaca i odgođena odgovarajuća terapija.
U ovom slučaju radi se o nogometašu starom 25 godina, koji je uganuo gležanj prije tri mjeseca. Kako to nije bila prva slična ozljeda u njegovoj karijeri, odlučio se samostalno je liječiti. Mislio je da će, kao i kod prethodnih ozljeda, nekoliko dana mirovanja, ledene terapije i pokoja masaža biti dovoljne. Dani su se pretvorili u tjedne, a bolnost pri hodanju nije prolazila. Kontaktirajući kolege osobno i Internetom, dobio je savjet prvo za ultrazvučnu pretragu, koja je ukazala na oštećenje ligamenata. Dva tjedna kasnije, uči-nio je i magnetsku rezonancu, koja je također pokazala ozljedu ligamenata, uz nešto otoka u zglobu. Preporučeno mu je daljnje mirovanje. Kako niti nakon dva i pol mjeseca nije bio u stanju potrčati, napokon je potražio stručnu pomoć.
Pri pregledu, jasno se vidjelo da su ligamenti ozlijeđeni, ali nije bilo znakova za nestabilnost zgloba. U konkretnom slučaju, radilo se o manjoj nestabilnosti u predjelu donjeg spoja goljenične i lisne kosti (tibije i fibule), odmah iznad gležnja. Takva nestabilnost nije vidljiva na ultrazvučnoj pretrazi ili na snimkama magnetskom rezonancom.
Prije dva tjedna, učinili smo dvije specifične manualne terapije, te aplicirali jedan komad flastera na odgovarajuće mjesto. Odmah poslije druge terapije trčanje je bilo bezbolno, a nekoliko dana kasnije i puni sprint, kao i nagla promjena pravca kretanja. Danas je u punom treningu.
Ponekad, naizgled kompleksni problemi imaju jednostavna rješenja.