Ako imate psa kratkodlake pasmine kao što je njemački bokser, doberman i slično, kupite mu pasji kaputić. Možda je tako smiješan drugim ljudima, no bit će mu manje hladno


Ozbiljni zimski uvjeti posljednjih dana doveli su i do većeg broja upita vlasnika o tome kako psi podnose hladnoću.

Svi psi ne podnose jednako hladnoću, to ovisi o pasmini, odnosno vrsti dlake koja ga štiti. Imate li aljaškog malamuta ili bernardinca, neće mu smetati ni ako je cijeli dan na snijegu, niti ako su temperature ekstremno niske kao ovih dana. Ako obratite pažnju na pasmine koje su prilagođene  oštrim klimatskim uvjetima, vidjet ćete da se u pravilu radi o velikim psima, s gustim, dužim ili kraćim krznom. Osim navedenih, u tu skupinu spadaju newfoundlandi, pirinejski ovčar, bernski planinski pas te još mnogi. No, ako vaš, primjerice, bobtail ili bernski planinski pas spava na kauču i uglavnom boravi u kući, unatoč svojoj otpornoj genetici, on neće podnijeti snijeg i led kao neki drugi pripadnik iste pasmine koji živi u dvorištu i izložen je promjenama temperature tijekom cijele godine. Kod takvih pasa, bez obzira na to što su rodom "planinski", ipak savjetujem da se vani ne zadržavaju predugo.

Ako imate psa kratkodlake pasmine kao što je njemački bokser, doberman i slično, kupite mu pasji kaputić. Možda je tako smiješan drugim ljudima, no bit će mu manje hladno. To definitivno nisu pasmine otporne na hladnoću.

Imate li  psa u dvorištu, morate se pobrinuti da ima adekvatnu kućicu, odnosno sklonište.

Pasja kućica mora biti odignuta od tla te mora unutar kućice imati pregradu iza koje se pas može skloniti od vjetra koji ulazi kroz vrata. U ove hladne dane trebat će mu i koja dodatna dekica. Ukoliko ne možete pružiti zadovoljavajuće uvjete u kućici, pustite psa u garažu ili drvarnicu, nikome nije ugodno vani na buri po ovako niskim temperaturama.

Kada budete provjeravali kako je vašem psu, sjetite se i napuštenih pasa u riječkom Azilu, pa spremite koju dekicu i za njih...

Posebnu pažnju treba posvetiti prehrani psa koji je vani. Hladnoća jako povećava potrošnju kalorija, pa takve pse treba vrlo kvalitetno hraniti prije zime, kako bi i mišićnom masom i masnim naslagama mogli prkositi hladnoći. Održavajte krzno. Samo zdravo i uređeno krzno, koje izrasta iz zdrave kože, imat će zadovoljavajuću ulogu u termoregulaciji.

Što se tiče snijega, pas u njemu može uživati koliko i vi. Posebno će snijeg razveseliti i iznenaditi štence koji ga vide prvi puta. Na snijeg  odvedite psa u najtoplijem dijelu dana i svakako se pobrinite za njegove šape. Ukoliko je čupav, prethodno mu ošišajte dlake između prstiju kako se za njih ne bi hvatao snijeg i led. Opazite li da jede snijeg, i to ponekad i cijelu grudu koju mu bacite, nemojte se brinuti. Njihovo grlo mnogo je manje osjetljivo od našega, a veći dio snijega ionako će mu ispasti iz usta. Pas će se  izvrsno zabavljati pokušavajući shvatiti kako to da "lopta" nestane čim je on uhvati.

Suhim ručnikom obrišite mu samo trbuh i šape, nemojte mu trljati leđa jer time samo vlagu utrljavate do kože. Nemojte psa sušiti fenom. Psi se fena boje, a topli zrak ionako ne može prodrijeti kroz gustu donju dlaku.

Psa radije izvedite na snijeg više puta na dan po 15-20 minuta nego više sati odjednom.

Imate li malenog "kaučara", najsretniji će biti na kauču pokriven dekom ili na svom jastuku neposredno uz pećicu!