"Voda u koljenu" kolokvijalni je izraz za otok zgloba. Ukoliko nije bilo prethodne traume tada je vjerojatno riječ tek o reakciji ovojnice zgloba na neki od procesa u njemu
Suprugu je UZV-om utvrđena voda u koljenu. Zanima me koji je slijedeći postupak? Treba li prvo krenuti ortopedu ili na fizikalne terapije i što nam je uopće činiti, te da li je potrebna punkcija koljena?
"Voda u koljenu" kolokvijalni je izraz za otok zgloba. Ukoliko nije bilo prethodne traume (distorzije), tada je vjerojatno riječ tek o reakciji ovojnice zgloba na neki od procesa u njemu.
Osnovni cilj je dokučiti koji je uzrok otoka koljena. Kada je to učinjeno, donosi se odluka o daljnjem liječenju, u kojemu aspiracija viška tekućine (punkcija) može i ne mora biti dijelom. Naime, kod jednog dijela pacijenata ovaj postupak može bitno smanjiti otok, dok kod drugih on dovede tek do kratkotrajnog poboljšanja, da bi se otok vratio već unutar 24 sata. Ukoliko niti nakon druge punkcije nema značajnije redukcije otoka, liječenje treba nastaviti drugim postupcima.
Ako operacija nije indicirana, tada započinjemo s kompleksnim fizioterapijskim postupkom kojemu je za cilj smiriti reakciju zglobne ovojnice, te evakuirati otok. U tu svrhu koristimo se metodama manualne medicine, laserom, presoterapijom, eventualno ultrazvukom i elektroterapijom. Potom, nužno je redovitim vježbanjem vratiti funkciju i stabilizirati zglob. Jasno je da sanacija otoka ne znači da je i uzrok njegova nastajanja uklonjen, te je u zavisnosti od uzroka "vode u koljenu", u nekih pacijenata potrebno trajno održavati snagu okolnih mišića redovnim vježbanjem.