Peking je sa svojih 20 milijuna stanovnika dovoljno velik da organizira bilo koji sportski događaj samostalno. No, Kina se poslužila ovim olimpijskim igrama da prikaže više od svojeg glavnog grada. Tako se, kao što ćete vidjeti prateći izvješća s Olimpijade, pojavljuju i drugi gradovi kao sudomaćini pojedinih olimpijskih disciplina. Jedan od njih je i Qingdao (Čingdao) u kojem će se održati sve jedriličarske regate, a gdje se, zajedno sa najboljim hrvatskim jedriličarima, nalazi i vaš fizioterapeut.
Ovo je za kineske prilike relativno mali grad. Iako se procjenjuje da urbanu zonu naseljava nešto preko 2,5 milijuna ljudi, sa širom okolicom taj broj naraste do 8 milijuna. I već prva vožnja kroz ovaj, gotovo posve novi grad, otkriva mnoga gradilišta, kako stambenih blokova, tako i poslovnih građevina. Čini se da će se, ako se razvoj i gradnja nastavi ovom brzinom, brojka od 10 milijuna stanovnika dostići u vrlo kratkom vremenu.
Ono što prvo upada u oči svakako je "višak" ljudi, barem za sve ono što smo navikli kod kuće. Tako ćete u kafiću u kojem bi u hrvatskim uvjetima radilo 2-3 konobara, bez problema vidjeti njih 10-ak i to ne samo u olimpijskom selu, gdje zbog prirode stvari radi mnogo volontera. Sav taj šušur i gungula imaju svoje dobre i loše strane. One loše izviru iz komplikacija koje donosi odlučivanje u velikoj grupi. Tako jednostavan problem preraste u kompliciran onom brzinom kojom se sve veći broj ljudi uključuje u njegovo rješavanje. S druge strane, ljubaznost i susretljivost postoje u zaista neograničenim količinama. A i to se multiplicira sa mnoštvom koje vas okružuje.
Osiguranje također ne pati od manjka osoblja. Posvuda po gradu, a u blizini marine u kojoj se održavaju olimpijske regate naročito, mnogo službenika u uniformama i bez njih provjeravaju akreditacije, sadržaj torbi i džepova, te sve što se uopće provjeriti može. Očito je da je terorizam promijenio i način organizacije velikih sportskih natjecanja, Olimpijskih igara napose.
Hrvatska jedriličarska reprezentacija broji ukupno deset natjecatelja (od kojih jedna natjecateljica). Svi zdravi i spremni da u slijedećih nešto više od dva tjedna daju sve od sebe na moru ispred Qingdaoa. Popularnost jedrenja ne može se mjeriti sa rukometom, košarkom ili atletikom, no, ova će olimpijada biti specifična i po nastojanju da se promjeni medijsko praćenje ovog sporta, te bi i on trebao postati više televizičan, a potom i zanimljiviji i za širu publiku, van one koja je za jedrenje vezana profesionalno. Iako su natjecanja tek počela i svi se nadamo barem jednoj medalji, već i sam broj hrvatskih jedriličara koji su izborili nastup ovdje veliki je uspjeh.
Ljubav prema sportu i zanesenost sportskim junacima jedna je od sličnosti među brojnim razlikama Hrvatske i Kine. Sjećate li se možda pobjednika u mačevanju s posljednje olimpijade u Ateni? Ne? Ali Kinezi se toga dobro sjećaju. Pobjednica je njihova sunarodnjakinja, prava je sportska zvijezda ovdje, te uživa popularnost koja se može usporediti sa onom Janice Kostelić u nas.
Srećom, jedrenje je sport u kojem su ozbiljne ozljede rijetke, te fizioterapeut u takvom okruženju ima manje posla od kolega u rukometnoj reprezentaciji. No, i takav posao očito može biti izvor stresa. Vijest koju nećete pročitati u novinskim izvješćima sa Olimpijade u Pekingu jest srčani udar koji je zadesio talijanskog fizioterapeuta dok je radio sa svojom jedriličarima. Srećom, on se dobro oporavlja i uskoro će se ponovo vratiti svojim dnevnim obavezama. Ovakvih i sličnih neobičnih sudbina među onima koji se brinu o pripremi, zdravlju i organizaciji sportaša reprezentativaca na Olimpijskim igrama ima pregršt, te ostaju u sjeni velikih sportskih rezultata kojima ćete biti obasuti ovih dana.