Potpore koje su vezane uz buduće troškove priznaju se kao prihod u računu dobiti i gubitka u razdobljima u kojima nastaju s njima povezani troškovi


Budući da sve veći broj poduzetnika koristi neki od oblika državnih potpora za nadoknadu troškova poslovanja, ukratko ćemo proanalizirati načine na koji se državne potpore za nadoknadu troškova računovodstveno evidentiraju.

U skladu s odredbama Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja, državne potpore su pomoći države u obliku transfera resursa poduzetniku u zamjenu za prošlo ili buduće zadovoljavanje određenih uvjeta koji se tiču poslovanja poduzetnika. Nadalje, državne pomoći isključuju one oblike državne pomoći kojima nije moguće na razborit način utvrditi vrijednost i transakcije s državom koje se ne mogu razlikovati od normalnih poslovnih transakcija poduzetnika. U pogledu državnih potpora za nadoknadu troškova, potrebno je razlikovati potpore koje su dobivene za nadoknadu troškova koji su već nastali, trenutačne financijske potpore te potpore vezane uz buduće troškove.

Prve se dvije vrste potpora, neovisno o tome kada su nastali troškovi za koje se prima nadoknada u vidu državne potpore, priznaju u računu dobiti i gubitka u razdoblju u kojemu je nastalo potraživanje za potpore, odnosno u razdoblju u kojemu je poduzetnik stekao pravo primitka potpore.

S druge strane, potpore koje su vezane uz buduće troškove priznaju se kao prihod u računu dobiti i gubitka u razdobljima u kojima nastaju s njima povezani troškovi. Najčešće su takve vrste potpora uvjetovane ispunjavanjem određenih zahtjeva te ih stoga treba i priznavati kao prihode u trenutku kada su za to zadovoljeni svi uvjeti. Tako, na primjer, ukoliko poduzetnik koristi državnu potporu za zapošljavanje mladih osoba bez radnog iskustva u trajanju od dvanaest mjeseci, iznos uplaćene potpore će, po primitku, evidentirati u bilanci kao odgođeni prihod iz državnih potpora. Potom će mjesečno, kako zaposleniku isplaćuje plaću za koju je primio potporu, u računu dobiti i gubitka priznavati prihode iz državnih potpora u visini jedne dvanaestine ukupno primljene potpore. Na taj se način, u skladu s odredbama Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja, osigurava sučeljavanje prihoda iz državnih potpora s odgovarajućim troškovima (plaća zaposlenika), za čiju je nadoknadu poduzetnik primio sredstva.