Veliku ulogu u prognozi igra vrijeme koje je proteklo od nastanka povrede. Svakako je potrebno uputiti lovce da veterinarsku pomoć za ranjenog psa potraže isti dan.

Kod lovačkih pasa te drugih pasa koji mnogo vremena provode u šetnji šu­mom, srećemo se sa ubodnim ranama te ogrebotinama. Ponekad vidimo zaista ružne rane koje lovačkim psima nanese divljač, posebno vepar. Takve rane mogu biti locirane na ekstremitetima ili pak na trupu. Ovisno o lokalizaciji rane ona će manje ili više krvariti, no u većini slučajeva lakše je ob­raditi ranu na ekstremitetu nego onu na trupu.
Rane nanesene od strane divljači mogu biti vrlo op­sežne. Kod onih lociranih na trupu nerijetko su prisutna i oštećenja unutarnjih organa te rupture kompletne stjen­ke abdomena ili toraxa. Na žalost, nismo uvijek u mo­gućnosti spasiti jako povri­jeđenog psa, no svakako ve­liku ulogu u prognozi igra i vrijeme koje je proteklo od nastanka povrede. Svakako je potrebno uputiti lovce da veterinarsku pomoć za ranjenog psa potraže isti dan, iako se obično radi o neradnom danu.
Posjekotine šape koje su uglavnom locirane ili na jastučiću ili nešto više na nozi i obično obilno krvare, također nisu rijetkost kod lovačkih pasa.
Ugrizne rane uglavnom su praćene jakim nagnje­čenjem tkiva i vrlo su sklone infekciji. Ukoliko krvarenje nije obilno, takvu ranu prvo mehanički očistimo kako bi isprali što više nečistoće iz rane.
Nakon toga pristupimo pregledu rane. Ponekad su iznenađujuće duboke te se sastoje od nekoliko odvoje­nih kanala. Zato ranu sondiramo tupom sondom kako bismo točno vidjeli do kuda seže oštećenje tkiva. Zatim odstranimo tkivo koje je previše oštećeno kako bi rubovi rane bili koliko toliko zdravi. 
Šivanje rane nije uvijek najbolja metoda liječenja. Ukoliko je rana vrlo prljava, ukoliko je duboka i stvara tzv. "džepove" pustiti ćemo da zaraste bez šivanja. Ranu ćemo redovito ispirati te tretirati kako bi stimulirali rast novog tkiva. Kod ubodnih rada koje ne krvare obavezna je aplikacija antitoksina tetanusa. Neke pasmine pa­sa posebno su osjetljive na ovu bolest (američki staford terier, pit bulovi). 
Kada je rana čista, odnosno kada se radi o čistoj posjekotini, rubove rane ne mo­ramo obrezivati ako od pov­rede nije prošlo više od 6 sati. Ukoliko je rana starija, rubove rane obrežemo, te ranu zašijemo. Nerijetko je kod ovakvih povreda pot­rebno ligirati krvne sudove koji krvare. Manje krvne žile možemo tretirati termokau­terom, dok je veće potrebno podvezati.