Nekoliko je mjesta gdje se uobičajeno gomilaju stvari, a to su: kuhinja, garderobni ormari, ostave, drvarnice (garaže, tavani), ladice, hladnjaci, toaletni i medicinski ormarići


Vjerojatno ste se mnogo puta našli u situaciji da tražite nešto što vam treba, no ne možete to pronaći među gomilom stvari na nekom mjestu. Nakon nekoliko uzaludnih pokušaja da to nešto pronađete, na kraju ili odustajete ili kupujete novo. I jedno i drugo rješenje svakako frustrira. A to je samo jedna od situacija u kakvu nas može dovesti nepotrebno gomilanje predmeta u svakom djeliću našeg stambenog prostora…

Doba konzumerizma neminovno je dovelo do toga da se stvari gomilaju – najčešće sasvim nepotrebno. Odlučite li se uhvatiti u koštac s gomilicama stvari koje ste formirali posvuda po stanu, višestruko ćete profitirati – oslobodit ćete prostor zakrčen stvarima, pronaći davno izgubljene stvari, uvidjeti da već imate mnogo toga što ste namjeravali kupiti te uvidjeti i da imate mnogo toga što vam ne treba, a što se može prodati.

Nekoliko je mjesta gdje se uobičajeno gomilaju stvari, a to su: kuhinja, garderobni ormari, ostave, drvarnice (garaže, tavani), ladice, hladnjaci, toaletni i medicinski ormarići. A onda dolaze još i mjesta koja se spontano formiraju u nekom prostoru s obzirom na svoj smještaj i izloženost stanarima, a razlikuju se od stana do stana – to mogu biti stolići, stolice, fotelje, određeni dijelovi poda i sl. Kada utvrdite koja su to mjesta u vašem stanu gdje se stvari gomilaju, vrijeme je da ih počnete pomalo rješavati.

Raščišćavanje nereda za mnoge će često biti psihički (i fizički) zahtjevan posao jer uključuje mnogo razmišljanja o tome što nam treba, što ne, kao i susretanje s nekim odavno (namjerno ili ne) zaboravljenim uspomenama.

Kako biste izbjegli zamor poslom, podijelite stan na nekoliko zona koje je potrebno raskrčiti i krenite rješavati dio po dio, svaki dan ili svaka dva dana po trideset minuta.

Pri razvrstavanju stvari možete se koristiti starim isprobanim receptom – nabavite četiri kutije koje će vam pomoći pri organiziranju. Jedna neka bude za stvari koje ćete zadržati, druga za stvari koje ne trebate, a smatrate da ih možete prodati, treća za stvari koje želite pokloniti prijateljima ili u dobrotvorne svrhe, a četvrta za sve ono što vam ne treba i može direkt u smeće.

Možda vam neće biti lako odlučiti što vam ne treba, pa se poslužite još jednim trikom – ako stvar niste zatrebali u zadnjih godinu i pol dana, vrlo vjerojatno možete živjeti bez nje.

Nakon što završite s raščišćavanjem svih hrpica u stanu, preostaje vam da i zaradite koju kunu prodavanjem stvari iz kutije za prodaju te da ubuduće dvaput razmislite prije nego nešto odlučite učiniti dijelom svojeg kućnog inventara.