22.05.2015.
Rast mišića i snaga
Kako to da ja sada izgledam isto kao i prije tri mjeseca kada sam počeo vježbati u teretani, a sada mogu raditi sa mnogo većim težinama nego na početku? Kako to da se mišićna masa nije vidno povećala, a snaga jest?
Problem je prije svega u tome što mi obično koristimo samo mali dio fizičkih mogućnosti našeg tijela. Razlikujemo se po fizičkoj građi. I dok je netko skloniji debljanju, drugi su mršavi bez obzira na količinu hrane koju unesu u sebe. Isto tako neki su ljudi skloniji većoj mišićnoj masi i kada ne treniraju, dok drugi i kada to žele, teško povećavaju volumen svojih mišića. No, isto je tako činjenica da je količina mišićne mase djelomično i genetski uvjetovana. Tako i kada se krećemo vrlo malo, zadržavamo onaj minimum mišića koji su nam potrebni za osnovno kretanje. No ta količina mišića može mnogo više. Ako krenemo sa vježbanjem, u početku sama mišićna masa, odnosno veličina mišića neće rasti. Tijelo tek treba iskoristi postojeće rezerve u njima. Tako na početku vježbanja prvo raste snaga, a tek nakon nekog vremena i samo onda kada je trening tako koncipiran i masa. Osim toga, sam mišić ima i druge kvalitete osim same snage i veličine. Dakle, osim apsolutne snage (koliko najviše kilograma možete podići s poda), tu je i repetitivna snaga (koliko puta malo kilograma možete podići s poda), pa izdržljivost (koliko dugo možete hodati, trčati, voziti biciklu, plivati i sl.), te brzina reakcije (koliko su brzi refleksi koji zatežu mišić u stresnim situacijama i na taj način štite od ozljede). Sve te kvalitete zajedno čine sam mišićni sustav funkcionalnim.
Vježbanje samo apsolutne snage, može biti zgodno za povećanje mišićne mase, ali i opasno za zglobove. Nastojanje za isključivo repetitivnom snagom ili izdržljivošću, neće nužno stabilizirati i učvrstiti sustave poput kralježnice, a i vizualni efekti će izostati. Osim toga kod tako izoliranog vježbanja česti su sindromi prenaprezanja (poput skakačkog koljena, teniskog lakta ili odbojkaškog ramena). Vježbanje isključivo brzine reakcije, zajedno sa balansom i nije moguće, već je održivo samo kod kompleksno ustrojenog treninga ili programa vježbanja. Ako se radi o treningu čiji je jedini cilj postići bolju estetiku samog tijela, onda su zahtjevi za pravilnim vježbanjem tek toliki da se spriječi nepotrebno ozljeđivanje. No, u koliko je riječ o liječenju, tada nebalansirano i loše vođeno vježbanje ne samo da neće dovesti do poboljšanja stanja, već postojeće bolove i nedostatke može i povećati. Upravo je balans konačni cilj svakog liječenja, pa tako i ovoga, što konkretno znači dovođenje svih mišićnih funkcija u optimum.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?