• Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđa da će globalno gospodarstvo rasti za cca 3,1% u 2010. godini, predvođeno rastom u Aziji, nakon ovogodišnjeg pada za 1,1 %. To je još uvijek "anemično" i "vrlo slabo"


Profesor ekonomije Nouriel Roubini sa Sveučilišta u New Yorku, poznat po točnim predviđanjima zbivanja vezanim uz financijsku krizu koja se događa trenutno u svijetu, izjavio je da bi cijene dionica i roba na burzama mogle pasti idućih mjeseci zbog sporog tempa gospodarskog oporavka, koji je razočaravajući za većinu investitora.

"Burze su otišle uvis previše, prerano i prebrzo", rekao je Roubini u nedjelju u Istanbulu, gdje se održava godišnje zasjedanje Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke.
Prema njegovom mišljenju postoji znatan  rizik od korekcije, posebno nakon što tržišta shvate da oporavak nije brz. To se može dogoditi u četvrtom tromjesečju ove ili prvom tromjesečju iduće godine, naglašava Roubini.

Cijene dionica diljem svijeta narasle su u posljednjih šest mjeseci kao dokaz da gospodarstvo izlazi iz najdublje recesije od 1930-ih. Američki indeks Standard & Poor"s 500 porastao je za 51 posto od najniže razine u zadnjih  12 godina, a koja je zabilježena u ožujku, dok je europski indeks Dow Jones Stoxx 600 ojačao 48 posto.

Euforija na burzama  suprotna je  tonovima kreatora ekonomske politike država skupine G-7, koji su nakon sastanka u Istambulu u subotu rekli da izgledi za rast "ostaju krhki" što u diplomatskom rječniku znači da stanje nije baš najbolje, da je gospodarstvo na prekretnici pri čemu najmanja sitnica može cijelu priču okrenuti natrag i gurnuti prema provaliji...

Realno gospodarstvo se tek oporavlja dok tržišta idu ovim putem, rekao je Roubini. Ako se gospodarski rast brzo ne oporavi, u konačnici će se tržišta 'ispuhati' i korigirati na vrijednosti koje su opravdane. Vidim rastući jaz između onoga što rade burze i slabije aktivnosti realnog gospodarstva, istakao je Roubini.

Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđa da će globalno gospodarstvo rasti za cca 3,1% u 2010. godini, predvođeno rastom u Aziji, nakon ovogodišnjeg pada za 1,1 %. To je još uvijek "anemično" i "vrlo slabo", ocjenjuje Roubini

S druge strane, bivši čelnik američkih Federalnih rezervi Alan Greenspan tvrdi da će američka ekonomija u trećem kvartalu ove godine zabilježit veći rast nego što su mnogi analitičari dosad očekivali, iako će taj pozitivan pomak pratiti nažalost i porast nezaposlenosti.

Greenspan drži da će doći do rasta od 3 posto, što je više od prijašnjih očekivanja koja su se kretala oko 2,5 posto.